برای گرفتن کارت آمایش 16 چه شرایط و مدارکی لازم است ؟

 

کارت آمایش اتباع افغانستانی چیست ؟

.

اتباع افغانستانی در ایران در دو دسته کارت آمایش و گذرنامه موقت اقامتی ، حق اقامت در ایران دارند. مهاجران افغانستانی که به عنوان پناهنده شناخته می‌شوند و به اصطلاح کارت آمایش دارند. هر ساله تحت طرحی به نام طرح آمایش ، اقامت آن‌ ها به مدت ۱ ساله تمدید می‌شود .

پس کارت آمایش ، کارتی است که به منظور احراز هویت اتباع خارجی و به دلیل اقامت موقت در ایران صادر می‌ شود در حالی که 16 مرحله از صدور کارت آمایش می‌گذرد ، اتباع خارجی با مشکلاتی از جمله صدور و تمدید به موقع این کارت‌ها مواجه هستند. که در ادامه در تشریح این مشکلات  همانطور که در مقاله قبلی خود ( اتباع افغانستانی چگونه می توانند از حق و حقوقات خود در ایران دفاع کنند ) توضیح دادیم، اینبار سعی  در توضیح مفصل نحوه گرفتن کارت آمایش داریم .

در گذشته کارت‌هایی که برای احراز هویت اتباع افغانستانی در ایران صادر می‌شد ، کارت‌های ولایتی (استانی) بود اما با پیشرفت فناوری الگوی جدیدی به منظور پایش اتباع خارجی راه اندازی شد که آن را آمایش نامیدند .

در این روش اتباع خارجی سالی یک مرتبه به منظور احراز مدارک هویتی و ثبت تغییر در زندگی‌ شان نظیر تولد ، فوت یا ازدواج، به ثبت آن در پروندشان اقدام کرده و کارت‌های آمایش برای اتباع خارجی صادر می‌شود.

 ثبت نام برای صدور این کارت توسط اتباع افغانستانی الزامی و عدم دریافت این کارت به منزله حضور غیر قانونی آنها در ایران است، اما همچنان که 16 مرحله از صدور کارت‌های آمایش می‌گذرد اتباع خارجی با مشکلاتی از جمله صدور و تمدید به موقع این کارت‌ها مواجه هستند.

عدم صدور و تمدید به موقع کارت‌های آمایش برخی مشکلات برای مهاجرین از جمله تمدید به موقع گذرنامه، کارت کار و سایر فعالیت‌های اداری را برای اتباع به همراه دارد.

 

مشکلات اساسی در خصوص کارت های آمایش 

.

 • عدم تمدید و صدور به موقع کارت آمایش

.

«محمد نظری» از اتباع مهاجر افغانستانی در خصوص مشکل عدم تمدید به موقع کارت‌ های آمایش مهاجرین گفت: اینکه چرا این کارت‌ ها به موقع صادر و تمدید نمی شود سوالی است که من از مسئولان ایران دارم، مهاجرین با کارت های آمایشی که اعتبار آنها گذشته است برای مراجعه به بانک، بیمارستان و مدرسه با مشکل روبه‌رو می‌شوند و به کار آنها رسیدگی نمی شود.
وی با اشاره به صدور بخشنامه و اعتبار نامه از سوی اداره کل اتباع و مهاجرین جهت تأیید تمدید این کارت‌ها، اظهار داشت: با این وجود برخی کارمندان ادارات از صدور این بخشنامه و اعتبار نامه بی‌اطلاع هستند، در نتیجه به درخواست اتباع توجهی نمی شود چرا که زمان مندرج بر روی کارت برای آنها مهم است.

.

 • زمان طولانی برای دریافت کارت آمایش

.

یکی از مشکلات اساسی مهاجرین برای دریافت کارت آمایش انتظار در صف های عریض و طویل است که علاوه بر آن حضور در صف بانک به منظور واریز هزینه های صدور کارت این زمان طولانی تر هم می شود.
نظری با اشاره به حضور خود در صف دریافت کارت آمایش گفت : علاوه بر حضور در صف کارت آمایش برای واریز هزینه کارت تنها یک شعبه از بانک به این امر اختصاص دارد، زمان ثبت نام کارت آمایش ۹ از سوی اداره اتباع و امور مهاجرین سامانه ای به نام «Sadaknobat.ir » در نظر گرفته شده بود که کار ثبت نام با سهولت انجام می شد اما برای ثبت نام کارت آمایش ۱۰ مدت زمان طولانی‌تر را در صف‌ها بودم.

.

 • تعدد شماره‌های کارت آمایش

.

«سید فرید معصومی» رئیس شورای هیأت های مذهبی مهاجرین مقیم اصفهان مشکل دیگر کارت های آمایش را تعداد زیاد شماره های درج شده در این کارت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در کارت آمایش ۸ و ۹ تعداد ۵ شماره در سمت چپ بالا و پایین و همچنین در زیر بارکد وجود دارد، در کارت آمایش ۱۰ نیز تعداد ۳ شماره در قسمت چپ بالا و زیر بارکد وجود دارد.
فقدان بارکد مشخص برای سرپرستان خانوار کارت های آمایش از دیگر مشکلات این کارت است که موجب سردرگمی اتباع شده است، بارکدی که سرپرستان خانوار با مراجعه به اداره اتباع مربوطه بتوانند از ثبت هویت خود در اداره اتباع مطلع شوند.

.

فقدان درج شماره مشخص برای اتباع

.

معصومی با بیان اینکه با وجود تعداد شماره ها هیچ کدام از آنها در سیستم های اداری و بانکی مانند کد ملی تعریف نشده اند، عنوان کرد: هیچ یک این شماره ها در ادارات، بانک ها و ثبت نشده است و مهاجرین شماره واحد و مشخصی مثل کارت ملی ندارند.
وی اظهار داشت: گویا در سال ۸۳ لایحه ای تصویب شد که یک شماره واحد همانند شماره کارت ملی برا اتباع تعریف شود که معرف بعضی از مشخصات مانند تابعیت، تاریخ تولد باشد که تا کنون اجرا نشده است.

 

تناقض در اعتبار کارت‌های اتباع خارجی

.

کارت آمایش ۱۰ تا ۹۴/۱۱/۱۱ اعتبار دارد درحالی که در فرم دفتر کفالت اقامت و اشتغال اتباع خارجی تاریخ اقامت اتباع ۱۲/۲۹/ ۹۴ ذکر شده است، این تناقض در تاریخ مدت اقامت اتباع خارجی بر روی کارت و فرم دفتر کفالت هاله ای از ابهام را ایجاد می کند و این مشکل توجه و چاره اندیشی مسئولان مربوطه را می طلبد.

پس با توضیحات فوق مشخص می گردد که این کارت، کارتی جهت اقامت موقت اتباع خارجی در ایران است که از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی صادر می شود و اتباع خارجی می توانند با دریافت این کارت به طور قانونی در ایران زندگی کنند و از مزایا و خدمات عمومی در بانک ها و ادارات بهره مند شوند .

طرح آمایش چند سالی است که تحت عناوین آمایش 1 ، 2 و …. اجرا می شود و امسال نیز طرح آمایش 16 به ادارات مربوطه ابلاغ گردیده که اقدامات لازمه انجام شود و کسانی که تا به حال کارت آمایش نداشته اند ، این کارت را دریافت نمایند و همچنین کسانی که دارای این کارت بودند نیز بتوانند کارت های خود را تمدید نمایند .

در همین خصوص مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از ابلاغ دستورالعمل اجرایی طرح آمایش ۱۶ به ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری‌های سراسر کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمودی با اشاره به ابلاغ طرح آمایش ۱۶ در اجرای دستور وزیر کشور و رئیس کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی گفت: این دستورالعمل از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ در یک بازه زمانی معین در سراسر کشور به اجرا در آمده است.

دبیر کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تاکید کرد:  آمایش ۱۶ با هدف به روز رسانی توزیع جمعیتی به منظور ارائه خدمات مناسب تر  در پهنه سرزمینی، به هماهنگی و برنامه ریزی در عرصه های متفاوت و خدمات رسانی توسط دستگاه های مختلفی نیاز دارد.

وی افزود: امسال نیز همزمان با تمدید و صدور کارتهای آمایش و هویت، مجوز صدور پروانه کار نیز صادر می گردد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محمودی در ادامه با اشاره به شرایط کرونا و احتمال ابتلا به بیماری تاکید کرد: کلیه مشمولین طرح بر اساس فراخوان ها و نوبت دهی صورت گرفته با رعایت پروتکلهای بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا می توانند به دفاتر خدمات، اقامت و اشتغال اتباع خارجی مراجعه و نسبت به تمدید کارت های آمایش خود اقدام کنند.

مهدی سلیمانی مدیر کل اتباع خارجی استانداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا ، در خصوص نحوه صدور کارت‌های آمایش ۱۶ برای اتباع خارجه اظهار کرد: هر ساله کارت آمایش برای اتباع دارای کارت اقامت موقت اواخر خرداد ماه برای یک سال آینده تا ۳۱ خرداد سال آینده صادر می‌شود.

وی افزود: امسال مطابق برنامه صدور کارت آمایش ۱۶ را برای اتباع آغاز کردیم و اتباعی که شامل این طرح هستند با مراجعه به یکی از ۲۸ دفتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع، کارت خود را تمدید خواهند کرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان ادامه داد: مشمولین این طرح از طریق سرپرست و فرزندان بالای ۱۸ سال خانواده باید با همراه داشتن کارت دوره قبلی مراجعه کرده و مدارک لازم را به دفتر مربوطه تحویل دهند که این کار به منظور تجمع کمتر افراد به منظور پیشگیری از شیوع کرونا انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: فرایند ثبت نام و پیگیری صدور کارت آمایش ۱۶ و اشتغال اتباع به طوری تعریف شده است که دارای کمترین هزینه‌های دولتی باشد و از طریق کدهای دارای دفاتر انجام می‌شود تا افراد نیازی به حضور در بانک‌ها نداشته باشند.

سلیمانی اضافه کرد: پیش نیاز صدور کارت‌های آمایش ۱۶ داشتن کارت سال‌های گذشته آن است و کارت آمایش جدیدی صادر نمی‌شود بلکه صرفاً کارت‌های سالیان گذشته که در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ صادر شده است، تمدید می‌شود.

 

شرایط و مدارک لازم جهت دریافت کارت آمایش 16 

.

شرایط دریافت کارت آمایش 16
شرایط دریافت کارت آمایش 16

.

در ابتدا کسانی که دارای کارت های آمایش 14 و 13 و پایین تر هستند و به هر دلیلی نتوانسته اند کارت آمایش 15 را دریافت نمایند بایستی به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی محل سکونت خود مراجعه کرده و پس از طی مراحل اداری و تبدیل کارت منقضی خود به برگه تردد با تاریخ معتبر می توانند در طرح آمایش 16 شرکت کنند .

.

مشمولین طرح کارت آمایش 16 

.

 • افراد دارای کارت آمایش 15

 • افرادی که برگه تردد معتبر دارند

 • همسر و فرزندان اتباع مزدوج با بانوان ایرانی که سرشماری شده بودند .

 • دارندگان کارت آمایش 14 – 13 به شرط اینکه حکم طرد از مراجع قضایی و یا خروج از ایران را نداشته باشند .

این طرح در دو مرحله اجرا می گردد :

.

 • اخذ نوبت

 • عکسبرداری ، انگشت نگاری ، پرداخت هزینه ها ، تحویل کارت های آمایش 15 و اخذ کارت آمایش 16

.

مرحله نوبت دهی دریافت کارت آمایش

.

در اين مرحله با مراجعه تبعه و يا از طريق پيامك و يا تماس تلفني به اتباع افغانستاني داراي كارت امايش15 ، جهت اخذ نوبت به دفتر خدمات اتباع خارجی مربوطه  فراخوان  داده مي شود.

.
ـ در شهرستان هايي كه دفتر خدمات اتباع خارجی  وجود ندارد، پناهندگان بايد به اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي محل سكونت مراجعه نمايند تا نسبت به اخذ نوبت اقدام نمایند

در خانواده هايي كه با تولد و يا ازدواج يك عضو جديد اضافه شده است و يا به علت ازدواج، طلاق، مرگ و يا خروج از ايران يكي از اعضاء خانواده حضور ندارد، قبل از اخذ برگ نوبت دهي، به اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي محل سكونت جهت تعين تكليف مراجعه نمايند.

ـ جهت اخذ برگ نوبت دهي ، فقط سرپرست و یا یکی از اعضای بالای ۱۸ سال خانواده، با همراه داشتن كارت امايش 15 همه اعضاي خانواده، به دفتر خدمات اتباع خارجی مراجعه نمايد.

بر اساس ابلاغیه اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور ايران خانواده هاي:

.
١- دارای بیماران خاص
٢- داراي بیماران صعب العلاج و معلول
٣- افراد بی سرپرست
٤- خانواده هاي زن سرپرست که فرزند پسر بالاي ١٨ سال نداشته باشد
٥- خانوارهايي كه سرپرست از کار افتاده باشد و فرزند پسر بالاي ١٨ سال نداشته باشد
٦- خانوارهايي كه سرپرست مرد بالای ٦٥ سال باشد و فرزند پسر بالاي ١٨ سال نداشته باشد
٧- زنان بدون خانوار
از پرداخت عوارض خدمات شهری معاف مي باشند و خانواده هاي طلاب، شهداء، جانبازان و رزمندگان و خانواده هاي اسيب پذير با ارائه مستندات به اداره اتباع از تخفيف در پرداخت عوارض شهرداري بهرمند مي شوند.

.

مرحله عكس برداري و انگشت نگاري:

.
ـ پناهندگان طبق زمان و تاريخ مندرج در برگ نوبت دهي، به همراه تمام اعضاي  خانواده و کارت های امایش15 به دفتر خدمات اتباع خارجی مراجعه نمايند.
ـ قبل از مراجعه انگشتان دست خويش را از وجود هرگونه رنگ، روغن ،گريس و يا هر چيز ديگري كه مانع انگشت نگاري مي گردد، پاك نماييد.
ـ از اعضاي خانواده در صورت لزوم، عكس برداري و از اعضاي بالاي ده سال انگشت نگاري مي گردد.

.

مدارك لازم:

.
١- كارت امايش 15 تمام اعضاي خانواده
٢- برگه نوبت دهی
۳- کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه ها
٤- ادرس دقیق محل سکونت به همراه قبض آب ( در صورت نبود قبض آب يكي از قبوص برق، گاز یا تلفن منزل جهت تایید آدرس منزل)
٥- دفترچه بيمه(خانوده هايي كه بيمه هستند)
۶- تذکره، برگه تثبیت هویت، گذرنامه و هر گونه مدرکی از دولت افغانستان که گویای هویت فرد باشد.
(افرادی که مدارک بند ۶ را نداشته باشند؛ کارت امایش16 برای شان صادر می‌شود و متعهد می گردند که بعداً ارایه کنند)

مرحله تحويل كارت امايش16

.
ـ در زمان تحویل مدارک و عكسبرداري و انگشت نگاري، كارت هاي جديد امايش ١6۴ تحويل مي گردد.

 

سوالات متداول در خصوص کارت آمایش 

.

واجدین شرایط دریافت کارت آمایش یا تمدید آن چه کسانی هستند؟

دارندگان دارای کارت آمایش و هویت معتبر سال گذشته

.

1-پدر و مادرم دارای کارت آمایش ۱۳ و قبل از ادغام پرونده و ثبت ازدواج از هم طلاق گرفته اند برای گرفتن کارت فرزند چه مراحلی را باید طی نماید؟

درصورتی که والدین دارای یکی از کارتهای معتبر اقامتی (کارت آمایش ، هویت یا گذرنامه و پروانه اقامت با روادید محدود ) باشد فرزند یا فرزندان به جهت یکسان سازی مدارک با ارائه حضانت فرزند به دفتر اتباع و مهاجرین خارجی محل سکونت خود مراجعه نماید.

.

2-دارای بیماری خاص هستم، آیا می توانم از بهای خدمات شهری در زمان اخذ کارت آمایش معاف گردم؟

با ارائه گواهی از بنیاد بیماران خاص به همراه گواهی از پزشک متخصص و معتمد به دفتر اتباع و مهاجرین خارجی محل سکونت خود مراجعه نماید.

.

3- سرپرست خانوار معتاد به مواد مخدر بوده و در طرح آمایش شرکت نکرده ، می بایست چه مراحلی را طی نماید ؟

    چنانچه در بیمارستان بستری بوده با ارائه گواهی بیمارستان و در صورتی که در مرکز کمپ نگهداری معتادین مواد مخدر بوده ، با ارائه گواهی ترک اعتیاد از کمپ که مورد تأیید بهزیستی یا مرکز بهداشت استان یا شهرستان است به دفتر اتباع و مهاجرین خارجی محل سکونت خود مراجعه نماید .

.

4-چند نفر عضو یک خانوار هستیم و کارت آمایش داریم، آیا به تنهایی میتوان تبدیل وضعیت شد؟

خیر، طبق ضوابط امکان تبدیل وضعیت به تنهایی وجود ندارد. کلیه اعضای خانوار می بایست تبدیل وضعیت شوند. لیکن با توجه به سئوال فوق، در چند صورت نفر عضو یک خانوار امکان تبدیل وضعیت دارد.

.
الف- با فردی که مدرک اقامتی معتبر دارد ازدواج کرده باشند و ازدواجشان در سفارت کشورش ثبت قانونی شده و نکاح خط دریافت کرده باشند.

.
ب- با شخصی که در خارج از ایران زندگی می کند و مقیم آن کشور است ازدواج کرده باشد، نکاح خط دریافت کرده باشند و با اصل آن مراجعه کنند، پاسپورت سفید گرفته باشند، کپی گذرنامه و مدرک اقامتی زوج یا زوجه را همراه داشته و جهت تبدیل وضعیت به محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مراجعه نمایند.

.
پ- دانشجو باشند.

.
ت- برای انجام تبدیل وضعیت، در صورت داشتن شرایط لازم، ابتداعاً از محل سفارت کشور متبوع گذرنامه سفید دریافت نموده و سپس به یکی از اردوگاه ها یی که پرونده و سوابقشان در آنجا موجود است، تمام اعضای خانوار با همراه داشتن گذرنامه و کارت آمایش جهت تبدیل وضعیت مراجعه نمایند.

.

5-تبعه کشور افغانستان و دارای کارت آمایش معتبر هستم. برای تبدیل وضعیت و معرفی به پلیس گذرنامه و مهاجرت به چه مدارکی نیازمندم.

.

ابتدا از سفارت کشور افغانستان پاسپورت سفید دریافت کرده و سپس به مراکز خدمات اداری( اردوگاه) مراجعه و پس از ابطال کارت آمایش و انجام تسویه حساب در محل اردوگاه( مرکز خدمات اداری سلیمانخانی، گل تپه یا پاکدشت) و اخذ برگه خروجی گذرنامه به پلیس مهاجرت و گذرنامه معرفی می شوید ، برای مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه ، حتماً مدرک معتبر از محل سکونت و زندگی خود داشته باشید( مثل; مبایعه نامه رسمی بنگاه های معاملات ملکی و اخذ کد رهگیری).

.

6-آیا با داشتن گذرنامه اقامتی می توان انتقال اسناد مالکیت انجام داد؟

.

کلیت این موضوع قابل انجام است، لیکن جزئیات بیشتر آن را به خاطر وسعت موضوع، بهتر است از طریق پلیس مهاجرت و گذرنامه پیگیری شود.

.

7-آیا با داشتن کارت آمایش معتبر، امکان اخذ گواهینامه یا مسافرت به کشور متبوع خود را دارم؟

.

خیر، با کارت آمایش معتبر، فعلاً مقرراتی برای اخذ گواهینامه یا سفر به کشور متبوع وجود ندارد؛ برای دریافت گواهینامه یا سفر به کشور متبوع، می بایست تبدیل وضعیت انجام پذیرد.

.

8- آیا با داشتن این کارت در هر شهری از ایران میتوان فرزندان را در مدارس ثبت نام کرد ؟

.

خیر،اتباع دارای کارت ، باید در هر شهری که این کارت را دریافت نموده اند ثبت نام نمایند و اگر به هر دلیلی بخواهند به شهر دیگری بروند باید به سازمان امور اتباع و مهاجرین آن استان درخواست دهند تا درخواستشان بررسی گردد.

 

13 جولای 2021

10 دیدگاه

 • سلام و خسته نباشید لیاقت علی رضایی هستم من با خانواده ام در تهران هستم هیچ مدارک هم
  ندارم برای اقامت در کشور جمهوری اسلامی ایران اصلت افغان هستم شناسنامه افغانی ام همراه
  دارم سه تا بچه دارم خانمم و خودم هستم چیطور میتانم کارت آمایش یا کارت اقامت بودن این جا
  را داشته باشم ممنون از همکاری تان

 • سلام و خسته نباشید لیاقت علی رضایی هستم من با خانواده ام در تهران هستم هیچ مدارک هم
  ندارم برای اقامت در کشور جمهوری اسلامی ایران اصلت افغان هستم شناسنامه افغانی ام همراه
  دارم سه تا بچه دارم خانمم و خودم هستم چیطور میتانم کارت آمایش یا کارت اقامت بودن این جا
  را داشته باشم ممنون از همکاری تان

  • با سلام و خسته نباشید
   طی هفته های آینده می توانید تماس بگیرید یا به دفتر مراجعه کنید .در خدمتتون هستیم.

 • سلام خسته نباشیدببخشیدمن تازه ازدواج کردم وخانمم کارت
  امایش داردومن هیچ مدرکی ندارم میتونم برای خودم کارت امایش
  بگیرم یانه لطفاراهنمایم کنیدممنون میشم

 • سلام خسته نباشیدببخشیدمن تازه ازدواج کردم وخانمم کارت
  امایش داردومن هیچ مدرکی ندارم میتونم برای خودم کارت امایش
  بگیرم یانه لطفاراهنمایم کنیدممنون میشم

 • من از سال ۱۳۹۲ تا حالا در ایران هستم یک پسر م اینجا به دنیا آمده است ولی تا حالا نتو نستم کارت آماییش بگیرم چکار
  باید بکنم لطفا کمکم کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.