چگونه می توان در تصادف از راننده فراری شکایت کرد و دیه گرفت ؟

جرم راننده فراری از صحنه تصادف

 

دیه مصدوم در تصادف با راننده فراری

.

شهر پر از انواع و اقسام خودرو ها شده و این وسایل اگرچه امتیازات زیادی برای زندگی بشر دارند اما استفاده از آنها همراه با ریسک و خطر است. تصادف مهم ترین خطری است که این وسایل برای شهروندان به همراه دارد. هر روز جان برخی از شهروندان در برخورد با این وسایل نقلیه آسیب می بیند. در بسیاری از مواقع رساندن سریع مصدوم به بیمارستان می تواند جان او را نجات دهد و به همین دلیل سرعت عمل بعد از وقوع این حوادث اهمیت زیادی در کاهش میزان خسارت جانی دارد؛ اما برخی به جای اینکه هرچه زودتر برای نجات جان مصدوم چاره ای بیاندیشند از محل حادثه متواری می شوند. قانون بین آن دسته از رانندگانی که پا روی وجدان می گذارند و از صحنه تصادف فرار می کنند با دیگر رانندگان تمایز قائل شده است.

دیه حادثه دیده و مصدوم در تصادف با راننده متواری یکی از موضوعاتی می باشد که در این مقاله به بحث و بررسی آن می پردازیم همانگونه که در دیگر مقاله خود نحوه اثبات خودزنی که در ممکن است در بعضی از تصادفات نیز برای گرفتن دیه صورت بگیرد توضیح دادیم ،برای مراجعه به مقاله بر روی لینک آبی کلیک نمایید.

بعضی اوقات دیده می شود که در برخی از تصادفات راننده مقصر از صحنه ی تصادف فرار کرده و خسارات و آثار زیان باری را به بار آورده است. که گاهی ممکن است به از دست رفتن جان شخصی پایان یابد. در اینجا سوال مطرح است که در هنگام مواجهه با این حوادث قانون گذار چه مجازاتی برای این فرد در نظر گرفته است و اینکه دیه حادثه دیده و مجروح در تصادف با راننده فراری به چه صورت پرداخت می شود؟ بیمه و قانون چگونه با این مساله برخورد می کنند؟  در ادامه به تمامی این موارد خواهیم پرداخت.

 

گام اول در تصادف

.

در چنین مواقعی در اولین فرصت باید با پلیس تماس گرفت زیرا چه در تصادف جانی چه خسارتی باید صورت جلسه تنظیم شود، و کروکی برای روشن شدن تصادف توسط عوامل راهور کشیده شود. بعد از طی کردن این مراحل شخص آسیب دیده یا بستگان زیان دیده باید به کلانتری محل حادثه مراجعه کنند تا شکایت علیه راننده متواری تنظیم شود. پس از انجام کارهای شکایت نامه، فرد مصدوم به پزشک قانونی منتقل و معرفی می شود. بعد از تکمیل شدن پرونده از سوی کلانتری به دادسرای منطقه فرستاده می شود. در دادسرا علیه راننده متواری درخواستی تنظیم می گردد و سپس درخواست به همراه برگه بازجویی فرد آسیب دیده به دادگاه ارسال می شود. در صورت شناسایی و پیدا کردن مقصر ، شرکت بیمه خسارت های عمل آمده به فرد حادثه دیده را پرداخت می کند.

طبق ماده 10 از قانون بیمه وقتی که مقصر شناسایی نشود و راننده متواری شده باشد و شناخته نشود بیمه از صندوقی به اسم صندوق خسارات، خسارت مالی و جانی شخص حادثه دیده را تامین می کند و فرد حادثه دیده ضرر نمی کند. ممکن است سوال شود که دیه آسیب دیده و مجروح در تصادف با راننده فراری به چه صورت است؟ باید در جواب گفت: همانطور که توضیح دادیم فرد آسیب دیده برای دریافت خسارت مالی و جانی خود باید تمام مراحل ذکر شده را طی کند تا بتواند زیان  به بار آمده را جبران کند.

 

چرا برخی رانندگان فرار می کنند؟

.

وجدان بیشتر رانندگان به آسانی حاضر نمی شود کسی را با وضعیت جسمی وخیم در کنار خیابان رها کند و فرار کند؛ به خصوص اینکه این شخص به دلیل اشتباه خود راننده به این حال و روز افتاده باشد؛ بنابراین معمولا فرار از صحنه تصادف یک تصمیم اشتباه لحظه ای است. تشدید مجازات راننده هم برای برخورد با همین اشتباه لحظه ای است. ترس، بی تجرگی و بی اطلاعی مهم ترین دلایلی هستند که موجب فرار یک راننده حادثه ساز از صحنه تصادف می شوند. برای اینکه خسارت های مصدوم در صورت فرار راننده جبران شود قانون صندوق خسارت های بدنی را پیش بینی کرده است که در چنین شرایطی خسارت قرانی تصادف را پرداخت می کند.

اگرچه ممکن است راننده به دلایل مختلف صحنه تصادف را ترک کند، افراد دیگری که در اطراف تصادف هستند می توانند در نجات جان مصدوم نقش تاثیر گذاری داشته باشند. در این شرایط دیگران می توانند به جبران این اشتباه بپردازند و مصدوم را به بیمارستان منتقل کنند. برای کسانی که نگران عواقب این کار هستند هم اطمینان می دهیم که به پشتوانه قانون بازداشت نخواهند شد. ممکن است شخصی از ترس اینکه بعد از انتقال مصدوم به بیمارستان با مقصر اصلی حادثه اشتباه گرفته شود از انجام این کار خودداری کند؛ اما برای اینکه این نگرانی از بین برود « قانون ممنوعیت بازداشت کسانی که مصدومان را به مراکز درمانی منتقل می نمایند» به تصویب رسیده است.

در این قانون کوتاه تصویب شده است:

از تاریخ تصویب این قانون نگهداری و بازداشت کسانی که مصدومان را به مراکز درمانی یا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و غیره منتقل می کنند توسط مراجع مذکور ممنوع است مگر اینکه خود فرد یا مصدوم یا افراد دیگری او را مقصر قلمداد کنند یا دلایل و قرائن دیگری دلالت بر انتساب اتهام به وی کند.

 

قربانیان اینگونه تصادفات چگونه می توانند دیه خود را از راننده فراری بگیرند ؟

.

برای حمایت از کسانی که در اثر تصادف خسارت دیده اما بیمه نامه برای پرداخت دیه کافی نمی باشد اینکه راننده مقصر متواری شده و یا بیمه نامه فاقد اعتبار است، صندوقی تحت عنوان « صندوق تامین خسارت های بدنی » ایجاد شده است که متعلق به بیت المال بوده و مکلف است که در این گونه موارد نسبت به پرداخت دیه مصدومان اقدام کند. کسانی که در اثر تصادف دچار حادثه اعم از فوت یا جراحت شده اند، می توانند پس از عدم توفیق در شناسایی راننده مقصر، دعوی خود را به طرفیت صندوق مذکور ادامه داده و از آن صندوق دیه خود را دریافت نمایند. در این شرایط تنها کافی است فرد آسیب دیده وقوع تصادف را اثبات و علیه صندوق تامین خسارت های بدنی طرح دعوی کند. از سوی دیگر اگر فرد آسیب دیده فوت شود وراث او هم می توانند به طرفیت صندوق طرح دعوی کرده و دیه فرد آسیب دیده را از این صندوق دریافت کنند. گرفتن دیه هم به این آسانی نیست و نیازمند طی کردن پروسه طولانی می باشد فرض کنید که شخص مصدوم یا وراث آن با مفاد قانونی و رویه قضایی در این باب آشنایی ندارند حال معلوم نیست نتیجه به چه صورت باشد پس بهتر است در چنین شرایطی از یه وکیل مجرب و متخصص در این زمینه استفاده کرد چرا که وکیل با تخصص و تجربه  و آگاهی که در این زمینه دارد می تواند کمک شایان توجهی به شما بکند و مسیر طولانی پرونده را برایتان کوتاه کند.

 

در صورت متواری شدن از صحنه تصادف چه مجازاتی شامل حال راننده فراری می شود ؟

.

شکایت از راننده فراری

نحوه شکایت از راننده فراری

.

در پاسخ باید گفت : اگر در تصادف خسارت فقط مالی یا همان خسارت به وسیله نقلیه بوده باشد و کسی آسیب جانی ندیده باشد در صورت متواری شدن شخص مقصر، جرم حساب نمی شود. زیرا فرد حادثه دیده می تواند با برداشتن پلاک خودروی مقصر، برای جبران خسارت به مراجع قضایی مراجعه کند. اما در صورتی که خسارت به بار آمده جانی باشد یا منجر به فوت شخصی شده باشد، فرار کردن از صحنه ی تصادف و کمک نکردن به فرد مجروح جرم محسوب شده و قانون گذار سختگیری زیادی در این مورد دارد.

قتل در نتیجه تصادف رانندگی به قصاص منتهی نمی شود، با این وجود گاهی برخی رانندگان بعد از تصادف با فرار از صحنه ی تصادف، مجروح را به امان خدا رها می کنند تا شاید از مجازات های این جرم فرار کند.

طبق ماده 714 قانون مجازات اسلامی، هرگاه بی احتیاطی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده ( اعم از وسایط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی ) یا متصدی وسیله ی موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می شود.

تبصره – اظهار نظر کارشناسی در خصوص تشخیص بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت در مورد سوانح مربوط به وسایل نقلیه زمینی، آبی و هوایی حسب مورد اداره راهنمایی و رانندگی ، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی و سازمان هواپیمایی کشوری می باشد.

در صورت متواری شدن فرد مقصر از صحنه تصادف، هیچگونه تخفیفی قاضی در حبس او نمی تواند بدهد بلکه باید او را به بیشتر از 3/2 حداکثر مجازات محکوم کند.

در خصوص سوال اینکه قانون در مورد دیه فرد آسیب دیده و مجروح در تصادف با راننده متواری چه می گوید؟

در پاسخ باید گفت چنانچه شخصی در هنگام رانندگی تصادف کرده و شخصی را مصدوم کند، و آن شخص مجروح به کمک فوری نیاز داشته و باید سریع به مراکز درمانی رسانده شود اما راننده مقصر این کمک را از فرد دریغ کند و به جای اینکه از ماموران نیروی انتظامی کمک بگیرد، صحنه حادثه و فرد مجروح را رها سازد طبق ماده 719 قانون مجازات اسلامی به بیشتر از 3/2 حداکثر مجازات مواد 714،715،716 محکوم می شود. قاضی در این باره هیچگونه تخفیفی به فرد متخلف نمی تواند بدهد.

طبق ماده 715 قانون مجازات اسلامی در رابطه با دیه حادثه دیده و فرد مجروح در تصادف با راننده فراری گفته می شود:

همانطور که در ماده 714 ذکر شد اگر فرد مرض جسمی، یا از کار افتادگی قسمت و عضوی از بدن ، از بین رفتن عضو یا حواس، تغییر شکل صورت یا عضو دائمی و یا سقط جنین گردد، شخص مقصر و متخلف به 2 ماه تا یکسال حبس و پرداخت دیه محکوم می شود.

ماده 716 قانون مجازات اسلامی نیز چنین می گوید:

چنانچه یکی از عوامل ذکر شده ماده 714 که باعث صدمه بدنی گردد، در صورتی که به نقص عضو بدن، از کار افتادگی یا ضعف دائم، زایمان زودرس و یا از بین رفتگی قسمت یا عضوی از بدن مصدوم شود، متخلف به 2 ماه تا 6 ماه حبس و پرداخت دیه محکوم می گردد.

 

دیگر مواردی که باعث تشدید مجازات رانندگی فراری می شود

.

علاوه بر فرار از صحنه تصادف برخی از اعمال قبل از تصادف هم موجب می شود که مجازات مجرم شدید تر شود؛ به این شرح است:

.

 • مست بودن راننده

 • گواهینامه نداشتن راننده

 • در صورتی که راننده زیادتر از سرعت مقرر حرکت کرده باشد

 • در صورتی که راننده دستگاه موتوری را با وجود نقص و عیب مکانیکی موثر در تصادف به کار انداخته باشد.

 • در صورتی که راننده در محل هایی که برای عبور پیاده رو علامت مخصوص گذاشته شده است، مراعات لازم نکند یا از محل هایی که عبور از آن ممنوع شده است، رانندگی کند. در همه این موارد راننده به 3/2 مجازات مقرر در قانون محکوم خواهد شد.

 

تکلیف افرادی که مقصر اصلی تصادف را فراری دهند چیست؟

.

درباره افرادی که مقصر اصلی حادثه را فراری  دهند یا به او کمک کنند نیز باید گفت: اقدام این افراد به هر دلیل طبق ماده 551 قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود.

امتیازات راننده با وجدان در مقابل مجازات هایی که برای راننده بی وجدان فراری در نظر گرفته شده است در صورتی که راننده برای نجات مصدوم یا کم کردن آسیب های ناشی از رانندگی به او کمک کند برای او امتیازاتی در نظر گرفته شده است:

اول اینکه راننده می تواند برای کمک به مصدوم وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد؛ البته به این شرط که برای کمک رساندن به مصدوم توسل به طرق دیگر ممکن نباشد. علاوه بر این در تمام موارد مذکور هرگاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند یا ماموران مربوط را از واقعه آگاه کند یا به هر نحوی موجبات معالجه و استراحت مصدوم را فراهم کند دادگاه مقررات تخفیف را درباره او رعایت خواهد کرد. اگر راننده ای غیر از مقصر حادثه مصدوم را به بیمارستان یا نزد نیروهای انتظامی انتقال دهد چنین راننده با وجدانی هم مورد حمایت قانون قرار خواهد گرفت.

.

علی محسن زاده وکیل پایه یک دادگستری ، عضو کانون وکلای داگستری مرکز و فارغ التحصیل دانشگاه leiden  هلند با بیش از 10 سال سابقه موفق وکالت در امور مختلف اعم از بین المللی ، کیفری ، حقوقی ، خانواده ، مواد ، ثبتی و … آماده ارائه خدمات فوق می باشد، شما می توانید از طریق شماره تماس 09122571986 با ما در ارتباط باشید.

 

علی محسن زاده

‫2 نظر

 • عارف گفت:

  سلام وقت بخیر من تصادف کردم گواهینامه ندارم انگشتم آسیب دید و راننده
  رفتش داخل پرونده زدن راننده متواری الان دو هفتس دستمو نمیتونم تکون
  بدم باید شیش هفته دیگ ام تو این حالت باشه من شکایت کنم نتیجه میده؟

  • علی محسن زاده گفت:

   با سلام
   بله می توانید با ارائه دلایل اعمم از کروکی و گزارش پزشکی قانونی و سایر شرایط از اداره بیمه مطالبه دیه نمایید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *