اتباع افغانستانی چگونه می توانند گواهینامه رانندگی بگیرند ؟

نحوه دریافت گواهینامه رانندگی در ایران توسط اتباع افغانستانی

 

طریقه اخذ گواهینامه برای اتباع افغانستانی 

.

رانندگی از اموری است که بسیاری از افراد برای انجام امور روزمره خود به آن نیازمند هستند ؛ از ملزومات رانندگی بعد از یادگیری مهارت آن دریافت اجازه قانونی رانندگی است که به آن گواهینامه می گویند ؛ اخذ گواهینامه برای اتباع خارجی در ایران یکسری پیچیدگی ها و شرایطی دارد که در این مقاله آن ها را توضیح می دهیم .

هر عملی مقدماتی دارد که ابتدا آن مقدمات بایستی انجام شود تا بتوان اصل عمل را نیز انجام داد ، لذا دریافت گواهینامه رانندگی برای اتباع افغانستانی داخل ایران مستلزم یکسری مقدمات است که بدون وجود این مقدمات امکان اخذ گواهینامه رانندگی برای افرادی که به دور از کشور خود در ایران مشغول به کار ، درس و زندگی می باشند وجود ندارد . فی الواقع افرادی که در زمره اتباع در کشور ایران مشغول به کار ، درس و زندگی هستند برای فعالیت در این کشور و به طور کلی بهره مندی از یکسری حقوق شهروندی از جمله دریافت گواهینامه رانندگی بایستی ابتدا کارت آمایش یا کارت اقامت موقت ( که سابقا در مقاله برای گرفتن کارت آمایش 16 چه شرایط و مدارکی لازم است ؟ توضیح داده شده ) را دریافت نموده و پس از آن تحت حمایت قانون ایران قرار گیرند ؛ پس نتیجه می گیریم تا زمانی که اقامت شخصی در ایران قانونی نباشد ، تحت حمایت قانون نیز قرار نخواهد گرفت لذا در همین ابتدا به این نتیجه می رسیم که اولین و مهم ترین شرط برای دریافت یکسری از حقوق شهروندی و بالاخص دریافت گواهینامه رانندگی ، کارت آمایش یا کارت اقامت موقت می باشد .

اگر اتباع خارجی بخواهند گواهینامه رانندگی در ایران را اخذ نمایند بایستی با داشتن کارت آمایش یا گذرنامه معتبر نسبت به این امر اقدام ورزند .

 

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی برای اتباع افغانستانی 

.

ابتدا به اداره مهاجرت و گذرنامه استان محل سکونت خود ، با در دست داشتن گذرنامه معتبر یا کارت آمایش و فتوکپی از آن ها و یک قطعه عکس مراجعه نمایید ضمن اینکه شرایط ذیل را نیز بایستی دارا باشید :

.

 • شرط تاهل

 • معرفی نامه از ارگان یا نهاد و …

 • داشتن نامه از دفتر سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی استان مربوطه

 • بعد مسافت دانشگاه محل تحصیل تا منزل و معرفی نامه از دانشگاه محل تحصیل

 • داشتن پاسپورت معتبر همراه با اقامت معتبر ( کارت آمایش ) یکی از اعضای خانواده

 • دارا بودن حداکثر سه دانشجو از یک خانواده

 • داشتن بیماری های خاص یا نامه بهزیستی

 

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی 

.

به قسمت گواهینامه در اداره مهاجرین و اتباع مراجعه نموده درخواست خود را با توجه به مسائل یاد شده ارائه نمایید . بعد از بررسی درخواست ، انگشت نگاری می شوید و برگه درخواست جهت ارائه به اداره آگاهی و تشخیص هویت صادر می شود .

پس از مراجعه به قسمت تشخیص هویت ، تحویل درخواست ، پس از دو الی سه روز جواب را گرفته و به اداره مهاجرت و گذرنامه تحویل نمایید ؛ ( در صورتی که فاقد سابقه کیفری باشید ، در اداره مهاجرت و گذرنامه برای شما پرونده تشکیل خواهد شد و جواب آن ظرف مدت ده روز و حداکثر سه ماه به شما داده خواهد شد. )

سپس شماره های اتوماسیونی از طرف اداره مهاجرت و گذرنامه جهت ارائه به شهرک آزمایش استان مربوطه داده می شود .

در قسمت امور گواهینامه ، گذرنامه و فتوکپی و شماره اتوماسیون را می دهید ، در شهرک آزمایش بعد از بررسی نامه ناجا یک برگه ( کارتکس ) برای مراجعه به پزشک شهرک که در همان مکان وجود دارد به شما داده خواهد شد . قبل از معاینه چشم باید کارت گروه خونی معتبر از لابراتور (آزمایشگاه) و یا هر مدارکی که گروه خونی شما در آن تایید شده باشد از قبل تهیه و به پزشک ارائه نمایید . پس از بررسی توسط مسئول مربوطه ؛ برگه کارتکس همراه با عکس شما و تایید و امضای مسئول امور گواهینامه ؛ جهت معرفی به آموزشگاه رانندگی دلخواه در سطح شهر داده می شود . بعد از مراجعه به آموزشگاه دلخواه ، کارتکس را جهت تشکیل پرونده به مدیر آموزشگاه تحویل داده و پرونده تشکیل می گردد و کلاس تئوری بر اساس تعداد هنر جو به مدت یک هفته تشکیل می شود . ( که البته برخی آموزشگاه ها بدلیل شیوع ویروس کرونا این کلاس ها را برگزار نمی کند . ) بعد از گذراندن کلاس های تئوری طی روز های شنبه تا چهارشنبه در روز پنجشنبه از شما امتحان کتبی گرفته خواهد شد . با کسب نمره قبولی 26 از 30 می توان جهت تعیین زمان مناسب برگزاری کلاسهای 2 ساعته عملی بر اساس برنامه آموزشگاه و هنرجو در ساعات مختلف روز اقدام نمود . مدت زمان کل دوره عملی 12 ساعت در نظر گرفته شده که 2 ساعت این مدت مربوط به رانندگی در شب است در پایان دوره عملی مربی امتحان عملی مقدماتی را خواهد گرفت که در صورت کسب نمره 17 از 20 موفق به کسب قبولی در این دوره خواهید شد و در صورت عدم قبولی در این دوره بنا به تشخیص مربی تا 6 ساعت آموزش همراه با پرداخت شهریه به دوره آموزشی هنرجو اضافه خواهد شد .

بعد از کسب قبولی و تکمیل پرونده با راهنمایی مدیر آموزشگاه ، پرونده و گذرنامه توسط پلیس راهوری که به صورت هفتگی به آموزشگاه مراجعه می کند تایید و برابر اصل می شود . سپس به اداره راهنمایی و رانندگی بخش امور گواهینامه مراجعه و پرونده را به ایشان تحویل دهید . پس از بررسی و تایید پرونده به همراه برگه کارتکس جهت ثبت نتایج آزمون های کتبی و عملی نهایی به شما داده می شود و شما بر طبق حرف اول فامیل و تاریخ اعلام شده از سوی بخش امور گواهینامه در امتحانات نهایی با واریز مبلغی به شماره حساب اداره راهنمایی و رانندگی شرکت می کنید . امتحانات هر هفته به صورت گردشی برگزار می شود که در صورت عدم قبولی در اولین بار می توانید با واریز مجدد همان مبلغ در امتحان هفته بعد مجددا شرکت نمایید . با کسب قبولی در امتحان عملی و کتبی نهایی تمام مدارک در همان روز توسط کارکنان مربوطه تنظیم و در صورت داشتن حداقل 3 ماه از مدت اقامت و با تهیه رسید پستی و یک قطعه عکس و کارتکس تایید شده توسط افسر امتحان گیرنده می توانید مدارک را به بخش امور گواهینامه تحویل دهید بعد از حدود یک ماه گواهینامه جدید توسط اداره پست برای شما ارسال خواهد شد .

 

هزینه های اخذ گواهینامه برای اتباع 

.

هزینه دریافت گواهینامه برای اتباع مطابق همان مبلغی است که برای گواهینامه افراد ایرانی وجود دارد و بسته به قیمت های سالیانه تغییر خواهد کرد . این هزینه ها شامل هزینه های ثبت نام در کلاس آموزشگاه و همینطور هزینه های مربوط به شهرداری ، پلیس راهور و … خواهد بود . ضمنا هزینه تمدید گواهینامه برای اتباعی که سابقا گواهینامه داشته اند و اعتبار آن گذشته نیز مانند افراد ایرانی است و از این حیث هیچ تفاوتی بین ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد .

 

نکاتی در خصوص گواهینامه اتباع 

.

 • دارندگان گواهینامه های خارجی می تواند تا شش ماه پس از ورود به ایران با همراه داشتن اصل و ترجمه رسمی آن رانندگی نمایند ولی در صورت تمایل به ادامه رانندگی در ایران باید گواهینامه خارجی خود را به ایرانی تبدیل نمایند .

 • انواع گواهینامه های خارجی رانندگی با اتومبیل منحصرا قابل تبدیل به گواهینامه رانندگی پایه دوم ایرانی می باشد .

 • گواهینامه رانندگی موتور سیکلت دنده ای یا گازی خارجی از احراز شرایط فوق قالب تبدیل به گواهینامه موتور سیکلت دنده ای یا گازی ایرانی می باشد .

 • برابر مقررات جاریه صدور گواهینامه پایه یکم جهت کلیه اتباع و مهاجرین خارجی و پناهندگان مقیم کشور جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد .

 • برابر مقررات جاری گواهینامه صادره به جز نمایندگان سیاسی و کنسولی به سایر اتباع خارجی تحویل نخواهد شد و با هماهنگی با کانون جهانگردی برای آن ها و بر اساس گواهینامه ملی ، گواهینامه بین المللی صادر و به آن ها تحویل می شود ، بدیهی است گواهینامه اخیر الذکر برای این دسته افراد جهت رانندگی در داخل کشور معتبر خواهد بود .

.

پرسش های کاربردی 

.

آیا گواهینامه رانندگی اتباع به تمامی اعضای خانواده داده می‌شود؟

خیر. طبق طبق بخشنامه و دستورالعمل وزارت کشور، در حال حاضر تنها برای یک نفر از اعضای خانواده گواهینامه رانندگی صادر خواهد شد.

هزینه دریافت گواهینامه برای اتباع چقدر است ؟

در خصوص هزینه های دریافت گواهینامه تفاوتی میان ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد.

آیا اتباع خارجی می توانند در کشور ایران گواهینامه پایه یک بگیرند ؟

خیر،طبق مقررات و بخشنامه های موجود امکان چنین امری وجود ندارد.

پس از طی کردن مراحل گفته شده ، چه مقدار زمان میبرد تا گواهینامه ارسال شود ؟

پس از اتمام تمامی فرایند های گفته شده اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد بین 30 تا 45 روز زمان نیاز است تا گواهینامه به دست فرد مورد نظر برسد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_btn title=”09122571986″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][/vc_row]

علی محسن زاده

‫148 نظر

 • سیدحیدرحسینی گفت:

  سلام آیا اتباع مهاجرین خارجی مقیم ایران که گواهینامه وسیله نقلیه ماشین دارد ی‌تواند گواهینامه موتور هم بگیرد یا خیر

 • فیاض گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  دارای آمایش ۱۷ هستم برای دریافت گواهینامه اقدام کردم ولی گفتند
  پاسپورت سفید باید داشته باشم با شرایط پیش امده معلوم نیست چه زمانی
  پاسپورت میتونم دریافت کنم
  درضمن عقد نامه ،گواهی ولادت،کارت کار را هم دارم
  ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید
  باتشکر رحمانی

 • حسنی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من 31سالمه ازدواج کردم دو تا بچه هم دارم و در مشهد زندگی میکنم. نامه برای
  گواهینامه از اداره اتباع گرفتم ولی پاسپورت سفید ندارم و نمیدن. آیا راهی هست بدون
  پاسپورت سفید گواهینامه گرفت؟

 • احمد ملایی گفت:

  سلام وقت بخیر من و کل خانوادم کارت آمایش17 داریم
  برادرم زیر نظر نهزیستی است و نامه میتونم بگیرم
  برای گواهینامه اقدام کردم میگن باید پاسپورت سفید بیاری رفتم چند بار تهران
  سفارت میگن نیست
  با این اوضاع معلوم نیست کی شروع به پاسپورت دادن کنن
  ایا میشه گواهینامه گیرم؟

 • سید محمد گفت:

  سلام من کارت امایش دارم پنج فرزند دارم همشون کار دارند دوتا بچه مدرسه ای دارم چه
  جوری باید گواهینامه بگیرم

 • سحر گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه اتباع افغانی هستم رفتم برای در خواست گواهی نامه ولی بهم گفتن
  باید متهل باشم . اتباع مجرد نمی تونن چواهینامه بگیرن؟

 • مجیدکریمی گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید مجیدکریمی هستم ۴۰سالمه باپاسپورت خانوارمیشه
  گواهینامه گرفت

 • محمد صافیزاده گفت:

  سلام و درود برشما

  با پاسپورت خانوار میشه گواهی نامه گرفت
  ۲۳ سالمه
  مچکر از پاسخ گویی شما?

 • مهدی گفت:

  هرکس این شرایط اخذ گواهینامه رو ببینه خندش میگیره شرط تاهل! سه تا
  دانشجو تو خونواده! اعضای خونواده با بیماری خاص!
  مملکت نژاد پرستی هست

 • ستار گفت:

  سلام
  من کارت آمایش ۱۶ دارم و همسرم هم ایرانی هست
  آیا میتونم گواهینامه بگیرم
  فرزندانم در حال دریافت شناسنامه هستن

 • ... گفت:

  بعد از پنجاه سال تازه میخوان گواهینامه بدن,چیزی که تو بقیه کشورا اصلا چیزی نیست که انقد
  سرش بحث بشه…اونم با چه شروطی,,باید از هفت خان رستم رد بشی…برای خودم که
  میتونستم برم اروپا و موندم ایران واقعا متاسفام…اسم اسلامو خراب کردید با این کاراتون

 • قهار غنی زاده گفت:

  سلام بر جناب آقای عرفی از توجه و پیگیری شما نسبت به امور اتباع نهایت
  تشکر را دارم. من 19سالمه کارت آمایش 16 دارم در خانواده ی 8 نفره زندگی
  میکنم که پدرم تحت پوشش بهزیستی است و دوتا خواهرم دانشجو هستند
  خودم هم محصل هستم میخواستم بدونم میتونم گواهی نامه بگیرم لطفاً
  راهنماییم کنید ممنون میشم ?

 • قهار غنی زاده گفت:

  سلام بر جناب آقای عرفی از توجه و پیگیری شما نسبت به امور اتباع نهایت
  تشکر را دارم. من 19سالمه کارت آمایش 16 دارم در خانواده ی 8 نفره زندگی
  میکنم که پدرم تحت پوشش بهزیستی است و دوتا خواهرم دانشجو هستند
  خودم هم محصل هستم میخواستم بدونم میتونم گواهی نامه بگیرم لطفاً
  راهنماییم کنید ممنون. ❤️

 • سید حافظ علی واعظی گفت:

  شماره ی یک بی پدر که اسم خود را در واتساپ گذاشته
  سرهنگ رضایی را برداشتم و سه ملیون به حساب شان
  ریختم تا گواهینامه جور کند اول عکس گواهینامه را برایتان
  میفرستد و ادعا میکند که به شرط استعلام بعد از واریز آخری
  دیگر ادعا میکند باید بیشتر پول بدهی و در آخر هیچ دست
  تان را نمیگیرد.
  من گول خوردم اعتماد کردم شما گول نخورید ما افغانستانی
  ها دست مان از آسمان و پایمان از زمین کنده هست و
  همیشه پایمان روی پوست موز

 • ناشناس گفت:

  برای گرفتن گواهی نامه باید به اداره مهاجرت و گذرنامه تهران مراجعه کنیم یا اداره محل
  سکونت خودمان؟

 • مجید وزیری گفت:

  واقعا خجالت داره .با گواهینامه ندادن سر هزاران ادم میره بالای دار و معمولی ترین کار ها
  ادم ب مشکل میخوره .چرا اینقدر تبعیض میزارین اخه .گواهینامه بدین ادم بتونه زندگی
  کنه

 • مجتبي گفت:

  سلام خسته نباشين من ٢١سالمه كارت آمايش ١٦دارم مجرد هستم و هيچ يك از اعضاي خانواده گواهي نامه
  ندارن من ميتونم گواهي نامه رانندگي بگيرم

 • احمد خدادادی گفت:

  سلام من نامه بهزیستی دارم ولی الان پاسپورت نمیدن کارت آمایش دارم چیکار باید
  کنم

 • دلسا گفت:

  من همیشه سعی کردم دیدگاه نژاد پرستانه نداشته باشم ولی امروز برای اولین بار گیر یه
  مسافرکش افغانی افتادم که قرار بود منو به سه راه ضرابخونه ببره دو کیلومتر قبل تر نگه
  داشت و گفت اینجاست درحالی که این مسیر هرروز من بود و میدونستم اونجا نیست اما
  هرچی گفتم قبول نکرد و پول کامل رو هم ازم گرفت. فارسی ما رو به زور حرف میزد و
  مشخص بود قوانین رو هم درست نمیشناسه و اوکی مشکلی نیست ولی آخه وقتی دارم
  درستش رو بهت میگم قبول کن دیگه مقاومتت برا منی ک اینجا بزرگ شدم و این مسیر
  هرروز منه برا چیه! اونجا بود ک گفتم مسئولین ما کار خوبی میکنن به افغان ها اختیارات
  نمیدن. اینم باید پلاکش رو یادداشت میکردم ب پلیس اطلاع میدادم

  • علی محسن زاده گفت:

   متاسفانه از هر قشری اینگونه افراد وجود دارند ،قطعا بهترین کار اطلاع دادن این موضوع به پلیس و دادن پلاک این فرد بوده تا حداقل برای افراد دیگه ای این اتفاق نیوفتد.

 • مهدی احمدی گفت:

  سلام وعرض ادب

  بنده مجرد هستم وپاسپورت خانواری دارم وپدرم ۶۷ساله هستش ومادرم ۶۵ ساله
  کارگاه تولیدی میز عسلی دارم جواز کسپ هم از اداره کار گرفتم آیا بانامه بهزیستی یا چواز
  کسب می شود گواهینامه بگیرم یا خیر

 • شهیاد گفت:

  با سلام خدمت شما من ۱۹ سال سن دارم وبا پاسپورت افغانستان با
  ویزای جمهوری اسلامی ایران وارد ایران شده ام میخواستم بدونم که
  من هم میتوانم با شرکت در آموزشگاهای راهنما رانندگی .گواهینامه
  رانندگی را دریافت کنم اگر بله ممنون واگر نه به من راهنمایی کنید که
  چکار باید انجام بدم تا بتوانم من هم گواهینامه دریافت کنم

 • علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من کارت آمایش دارم می تونم گواهینامه بگیرم یا نه

 • جواد گفت:

  سلام خبری نشد

 • اقبال گفت:

  با سلام بنده متاهل هستم با ایرانی ازدواج کردم مادرم هم ایرانی هست

  خودم پاسپورت دارم ولی دانشجو و مریص ندارم میتونم گواهینامه بگیرم

  در استان گلستان زندگی میکنم باتشکر

 • مجتبی گفت:

  بابا این چه وضعیه که راه انداختید اخه یکم عقل تو سرتون هست اخه برای داشتن گواهی
  نامه چه نیازی به اینکه متاهل یا اینکه باید سه تا دانشجو یا مریض داشته باشید داره یه بچه
  12 ساله هم میتونه با خواندن قوانیین راهنما و رانندگی بهترین رانندگی رو بکنه فقط
  مسخره بازی اخه از افغانی مظلوم تر سر به زیر ترهم هست که مخواید برید سوابقش رو هم
  چک کنید این همه سنگ مشکل بدبختی مزارید جلوی پای افغان ها به خدا که شما ادم
  نیستیید

 • علی گفت:

  سلام دانشجو هستم و سه خواهر و برادر بزرگ تر از خوم هم همینطور اماکان اخذ گواهینامه هست؟ یا حتما باید
  شرایط خاص داشته باشم؟

 • جواد گفت:

  با سلام و خسته نباشی من کارت آمایش16دارم نامه بهزیستی را گرفتم رفتم اداره اتباع
  و درخواست را داد و گفتند بر اداره گذرنامه حال پاسپورت خام می‌خوام آیا راه دیگری
  نیست
  حال سفارت افغانستان تاسکره وپاسپورت نمی‌دن کمک کنید ممنون

 • جعفری گفت:

  سلام
  الان نزدیک دوماهه گواهینامه من نیومده از کجا باید پیگیری کنم

 • محمد هاشم گفت:

  سلام من یه سوال دارم به این دلیل که من ۶ تا بچه
  دارم باخودم وهمسرم می شه ۸نفر از پا معلولم آیا
  ممکن هست گواهی نامه بگیرم ازپاهم معلولم
  گذرنامه دارم یه راهنمایی بفرمایید ممنونم ؟؟؟؟؟؟

 • Saeedanwarnhgvi گفت:

  سلام ببخشید من کارت آمایش دارم ومتاهلم میتونم گواهینامه بگیرم ؟؟اگه گوهینامه بگیرم
  برادرمم میتونه بگیره؟

 • امان احمدی گفت:

  سلام من کارت آمایش 16 دارم خانم و بچه هایم نداره من میتونم گواهنامه
  بگیرم

  • علی محسن زاده گفت:

   سلام
   فعلا در خصوص کارت آمایش درحال بررسی هستیم ، به محض رسیدن به نتیجه به شما ایمیل خواهیم فرستاد.

 • ععععع گفت:

  سلام ببخشیدباپاسپورت خانواری میشه گوهینامه گرفت نامه ازبهزیستی هم باشه؟

  • علی محسن زاده گفت:

   سلام
   فعلا در خصوص کارت آمایش درحال بررسی هستیم ، به محض رسیدن به نتیجه به شما ایمیل خواهیم فرستاد.

 • الهه جعفری گفت:

  با سلام وخسته نباشید بنده دارای کارت آمایش هستیم پسرم بیماری خاص داره
  تالاسمی ماژور رفتم دنبال کارای گواهینامه همه ی کارا رو انجام دادم انگشت نگاری تو
  پلیس ناجا شدم گفتن پاسپورت سفید بگیر رفتم تا گرفتم یکسالی طول کشید الان
  پاسپورت دستم رفتم میگه از بهزیستی نامه بیار و الان موندم چیکار کنم مشکل ما اینه
  که ماهی دوبار باید برای تزریق خون بریم بیمارستان باید ۶صبح اونجا باشیم
  ۴۰کیلومتر راه تو گرما سرما باید بریم

  • علی محسن زاده گفت:

   سلام
   فعلا در خصوص کارت آمایش درحال بررسی هستیم ، به محض رسیدن به نتیجه به شما ایمیل خواهیم فرستاد.

 • فریدون ملکی گفت:

  سلام من ساکن قزوین هستم من پدرپیر ومادرم‌مریض هست همیشه
  دکترمیبرم میتوانم گواهینامه بگیرم

  • علی محسن زاده گفت:

   سلام
   فعلا در خصوص کارت آمایش درحال بررسی هستیم ، به محض رسیدن به نتیجه به شما ایمیل خواهیم فرستاد.

 • Ebrahim gholami گفت:

  باعرض سلام خداقوت تشکر اقامهران عرفی
  من پاسپورت خانواری دارم 3تابچه مدرسه‌ای دارم.پدرم مشکل فشار خون دارد
  مراجعه کردم برای گواهینامه میگه پاسپورت شامل نمیشه ساکن اصفهان هستم اگر
  راهی است راهنمایی فرمایید از همکاریتان سپاسگزارم

  • علی محسن زاده گفت:

   سلام
   فعلا در خصوص کارت آمایش درحال بررسی هستیم ، به محض رسیدن به نتیجه به شما ایمیل خواهیم فرستاد.

 • جواد محمدی گفت:

  سلام بنده گذرنامه دارم و 15 سال هست که از خود ایران گرفتیم تا دوم
  دبیرستان درس خوندم و مدارک تحصیلی هم موجوده تعداد خانوار 7 نفر هست
  و من پسر بزرگ خانواده هستم ایا میتونم گواهینامه بگیرم لطفا راهنمایی کنید
  خیلی برام مهمه چجوری باید بگیرم شماره تماس میزازم لطفا راهنمایی کنید
  09039450024

 • محمد تقی حسینی گفت:

  سلام دارای کارت امایش هستم میخواهم تبدیل وضعیت نکنم از چه ارگان یا
  نهادی نامه بیارم برای گواهی نامه

 • مجتبی گفت:

  سلام من سرپرست خانوادم فقط من کارت امایش ۱۶را دارم برای من گواهینامه تعلق
  میگیرع ۴۵سالمه

 • Amir گفت:

  سلام من برای گواهی نامه درخواست کردم بعد مادرم بیماره و بیماریاشم زیاده
  میخواستم بدونم نامه بهزیستی برم کجا بگیرم یا چی بگم ‌‌ پدرم هم ۳ساله بودم
  فوت کرده بعد برادرم تصادف کرده نصف صورتش فلج شده گوشش کر شده و
  برادر دیگریم هم دست چپش رگهای دستش ناقص شده و بد کار می‌کنه زور
  نداره. میخواستم بدونم با این شرایط میتونم در خواست کنم. بعد اداره اتباع
  جواب فدای سرم داد بهم. میخواستم بدونم راه دیگه ای هست انجام بدم
  من.ممنون میشم جواب بدین

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   لطفا به سفارت مراجعه نمایید و شرایط و درخواست خود را بازگو کنید

 • Esmaili گفت:

  سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم با گذرنامه خانواری میه گواهینامه گرفت یا خیر
  چون قرار شده ک گذرنامهای خانواری رو ب مدت یک سال تمدید کنند میگن بیشتر
  از۶ ماه اعتبار داشته باشه میشه گواهینامه گرفت جواب بدید ممنون میشم با سپاس از
  شما

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   فعلا خیر ،باید دارای کارت آمایش و یکی از دلایل ذکر شده باشید.

 • Amir گفت:

  سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم با گذرنامه خانواری میه گواهینامه گرفت یا خیر
  چون قرار شده ک گذرنامهای خانواری رو ب مدت یک سال تمدید کنند میگن بیشتر
  از۶ ماه اعتبار داشته باشه میشه گواهینامه گرفت جواب بدید ممنون میشم با سپاس از
  شما

 • حکیمی گفت:

  احمد رستمی

 • جواد گفت:

  سلام من 34سال دارم و کارت امایش16دارم نامه بهزیستی دارم
  اداره گزرنامه گفتند باید پاسپرت خام داشته باشیدباشید.ایا درست است
  کمکم کنید ممنون

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   لطفا موضوع خود را در واتساب بیان فرمایید 09154058394

 • حسین گفت:

  سلام
  پدرمن کارت بسیج فعال داره
  خودم 21سالمه می تونم از طریق کارت بسیج پدرم برای خودم گواهی نامه بگیرم ؟

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   لطفا موضوع خود را در واتساب بیان فرمایید 09154058394

 • رضایی گفت:

  سلام من سرپرست خانواده ۴ نفره هستم کارت آمایش ۱۶ رو دارم دخترم
  دانشجو هست پاسپورتم داره کارمن صادرات فرش و مبل به کشور سوئیس
  هست آیا من میتونم بدون نامه بهزیستی گواهینامه بگیرم لطفا مرا راهنمایی
  کنید

 • زهرا گفت:

  سلام ۲۲ سالمه و مجردم ایا می تونم برای گواهینامه اقدام کنم .اخه شنیدم میگن ب مجرد
  ها نمیدن

 • Mahdi گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه از بهزیستی نامه دارم میرم اداره اتباع میگه باید پاسپورت سفید داشته
  باشید سفارت تعطیله باید چیکار کنم

 • فواد حسینی گفت:

  با سلام من کارت امایش دارم وا تمدید کردم پدرم هم بیمار هست من نامه بهزیستی هم
  گرفتم اما تذکره یا پاسپورت افغانستان ندارم آیا امکانش هست که برای گواهی نامه
  اقدام کنم ؟

 • هادی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  بنده و برادرم به اداره کل اتباع مشهد مراجعه کردیم (کارت آمایش 16 داریم) و درمورد گواهینامه سوال کردیم. گفتن گواهینامه نمیدیم فقط اگر
  پدر یا مادر بیماری خاصی داشته باشند گواهینامه به شما تعلق میگیره. برادرم که متاهل هست و همسرش هم کارت آمایش 16 داره هم نمیتونه
  گواهینامه بگیره. بنده هم که مجردمم گفتن نمیشه.

 • محمدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشیدمن برای دریافت گواهینامه به اداره مهاجرت و دفترکفالت مراجعه کردم و جواب
  انگشت نگاری هم دادم بهشون گفتم بعد از دو هفته به اداره راهنمایی ‌رانندگی مراجعه کنید من گواهینامه پایه
  یکم بین المللی افغانی دارم به همراه ترجمه رسمی میخواهم‌ گواهینامه کشورجمهوری اسلامی ایران راهم
  داشته باشم باید همه کلاس ها وامتحانات‌ را انجام دهم یا خیر

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   در این مورد باید به یکی از مراکز راهنمایی رانندگی مراجعه نمایید.

 • Vahid گفت:

  با سلام و خسته نباشید من ۳۱سالمه دارند کارت آمایش
  ۱۶، متاهلم و سه تا بچه دارم آیا میتونم اقدامی کنم برای
  گرفتن گواهینامه

 • حبیب محمدی گفت:

  سلام من اتباع هستم پاسپورت اقامت دارم. متاهل هستم ولی خانووم مدارک نداره
  راهی است که بتوانم گواهینامه بگیرم مشهد به مجردا گواهینامه میدن ولی مکان ما
  تهران .ورامین هست گفتن ما گواهینامه نمیدیم به مجرد ها. چرا مگه مشهد با تهران
  فرق می‌کنه . چرا ما باید اینقدر اذیت باشیم این یعنی نژاد پرستی لطفاً رسیدگی کنید
  ?

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   با توجه به مدارک گفته شده مانعی برای گرفتن گواهینامه برای شما وجود نخواهد داشت اما همسر به دلیل نداشتن مدارک نمی توانند درخواست گواهینامه داشته باشند.

 • عثمان حمیدی گفت:

  باسلام حضور آقای مهران عرفی عزیز بنده ساکن استان فارس لارستان هستم یه اتباع
  افغانی که دارای کارت آمایش ۱۶ هستم خودم متاهلم و لی کارتمو از خانوادم جدا نکردم
  چون مادرم خیلی مریض احواله مینیسک های زانوش از بین رفته و فشارشم خیلی بالا میره
  و نیاز به مراقبت داره برا همین کارت خودمو از خانوادم جدا نکردم و با مادرم یک جا زندگی
  میکنم خانومم کارت آمایش نداره ولی عقدنامه ازدواج دارم یه بچه ۳ ساله دارم و یه بچه ۹
  ماهه این شرح حالمه اگه یه نامه از بهزیستی از شرح حال مادرم ببرم بهم گواهی نامه تعلق
  میگیره یا خیر؟ اگر تعلق نمیگیره که هیچ حالا اگه تعلق بگیره و من اقدام کنم کسی
  جوابمو نداد باید چکار کنم؟ مشه راهنماییم کنید ممنونتون میشم

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   با توجه به شرح حال ارائه گردیده در صورت داشتن شرایط ، می توانید کارت آمایش جدید برا خود دریافت نموده و سپس درخواست صدور گواهینامه پس از انجام امتحانات مربوطه نمایید.

 • عباس حسینی گفت:

  سلام خسته نباشید من متاهل هستم ولی سرپرستم پدرم هست چون همسرم
  سرشماره دارد و۴تافرزند هم دارم آیا می‌توانم اقدام کنم برای گواهینامه ممنون میشم
  راهنمایی کنید

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   در صورت داشتن کارت آمایش می توانید درخواست گواهینامه داشته باشید.

 • محمود عظیمی گفت:

  سلام خسته نباشید من متاهل هستم ۳فرزند دارم کارت آمایش دارم بهم گفتن باید
  بری معلول باشی اگ ی پامو قت کنم گواهینامه میدن

 • یاسی گفت:

  سلام،من دانشجوهستم و اقامت گرفتم به تازگی،باید از دانشگاه محل تحصیل چه مدرکی
  تهیه کنم؟

  • مهران عرفی گفت:

   با توجه به مدارک نباید مشکلی بابت دریافت گواهینامه داشته باشید
   به یکی از آموزشگاه های رانندگی مراجعه نمایید ، مدارک مورد نیاز را به شما اعلام خواهند کرد.

 • غلام رضاصفدری گفت:

  سلام من کارت امایش ۱۶رادارم ومشهدزندگی میکنم وبدنیاادمدم خانمم ایرانیه
  میتونم گواهینامه بگیرم لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم اقا مهران

 • محمد گفت:

  سلام وجهان سپاس از جناب آقای مهران که به مشکلات گواهینامه مهاجرین پرداخت
  است وصادقانه جواب میدن تشکر منم متأهل ودارای آمایش ۱۶ هستم فقط پاسپورت
  ندارم وهمه در جریان است که طالبان گرفت افغانستان را سفارت هم تعطیل است آیا بدون
  پاسپورت امکان دارد رهنمایی کنيد ممنونم

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام،ممنون بابت اظهار نظرتون
   در خصوص کارت آمایش جدید در حال بررسی هستیم
   به زودی به شما پاسخ خواهیم داد

  • مهران عرفی گفت:

   در انتهای مطلب شما متوجه نشدیم قصد اقامت در ایران و گرفتن کارت آمایش جدید را دارید یا قصد سفر به افغانستان ؟

 • حمید حسینی گفت:

  سلام من ۲۰ ساله هستم و میخوام گواهینامه بگیرم کارت آمایش ۱۶ دارم
  ومتاهل هستم باید چیکار کنم

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   در خصوص کارت آمایش در حال بررسی هستیم
   به زودی به شما پاسخ خواهیم داد

 • Na3er گفت:

  سلام خسته نباشید من پاسپورت و اقامت دارم یعنی هر سری که میرم
  برای تمید برایه من حدودا یک سال تمدید میکنن ولی کار امایش. ندارم
  ایا میتونم گواهینامه رانندگی بگیرم؟

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   در خصوص کارت آمایش در حال بررسی هستیم
   به زودی به شما پاسخ خواهیم داد

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام در خصوص اقامت درایران برای شما مشکلی به وجود نخواهد اومد اما در صورت نداشتن کارت آمایش نمی توانید برای گرفتن گواهینامه اقدام کنید.

 • هادی میرازهی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشد من پاسپورت خانوار دارم مادرم از ناحیه پا فلج شده برادر مریض
  دارم آیا میتونم گواهینامه بگیرم یانه یه راهنمائی بکنین ممنون میشم ازتون با تشکر

  • مهران عرفی گفت:

   با سلام
   در خصوص کارت آمایش در حال بررسی هستیم
   به زودی به شما پاسخ خواهیم داد

 • چمنی گفت:

  سلام من قبلا دانشجو بودم الان تبدیل وضعیت کردم ومجردهستم چطور میتونم گواهی نامه بگیرم

 • محمد گفت:

  باعرض سلام میخواستم بدونم با پاسپورت های خانواری میشه گواهینامه گرفت ممنون
  میشم اگه جواب بدین

 • قاسم نورزهی گفت:

  سلام وخسته نباشید من قاسم نورزهی استم پاسپورت دارم متاهل هستم زنم
  مدارک نداره ایا امکان گواهینامه هست بگیرم میشه لطفا راهنمایی کنید
  هزینش هرچقدر باشه میدم ممنونم

 • Kamran.amiri909@gmail.com گفت:

  سلام بدون نامه بهزیستی هم میشه گواهینامه گرفت!؟

 • Kamran.amiri909@gmail.com گفت:

  سلام من بدون نامه بهزیستی هم میشه گواهینامه گرفت!؟

 • mohamadighasem58@gmail.com گفت:

  mohamadighasem58@gmail.com.
  سلام من کارت آمایش ندارم و پاسپورت که بعد از مرحله کارت آمایش شروع شده دارم
  آیا میتوانم گواهینامه بگیرم آیا راهی هست

 • فاطمه محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من باکلی تلاش برای گواهینامه نامه بهزیستیو گرفتم والان بایدبرم
  سفارت گذرنامه سفیدبگیرم ولی هیچ اطلاعاتی ازش ندارم میشه شماراهنمایی کنید چه
  مدارکی لازمه ایا هزینه دارد و الان سفارت بازه یاخیر

 • عباس گفت:

  سلام با پاسپورت تحصیلی امکان اخذ گواهی نامه برای اتباع وجود دارد البته
  بدون شرط تاهل؟

 • عباس گفت:

  سلام با پاسپورت تحصیلی امکان اخذ گواهی نامه برای اتباع وجود دارد البته
  بدون شرط تاهل

 • حسن بربری گفت:

  یعنی ب اداره اتباع برم میتونم گواهی نامه بگیرم؟
  یعنی اولین مرحله س
  یا ک باید شرایط خاصی داشته باشم

 • ذبیح الله محمدی گفت:

  با سلام من پاسپورت خانوار دارم سه تا بچه دارم دوتاش دانش آموز است و پدر و مادرم
  پیر است مریضی دارند با من زندگی می کنه می خاستم گواهی نامه رانندگی بگیرم چه
  کار باید بکنم

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   به یکی از موسسه های راهنمایی رانندگی مراجعه نمایید در صورت عدم تغییرات قوانین می توانید برای دریافت گواهینامه اقدام نمایید.

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام مجدد
   شما در کدام شهر ایران حضور دارید ؟

 • حسن رضایی گفت:

  به خدا با این شرایط که گذاشتن باید قید گواهی نامه رو زد
  نامه از ارگان ها. از چه ارگانی!از چه سازمانی!
  حتما باید از گروه فاطمیون باشی یا اینکه یه معلول داشته باشی ؟
  واقعا که باید تاسف خورد …..
  ۳۲سال هست مشهد به دنیا امدم ولی هنوز حق اینکه یه موتور سوار
  بشم رو ندارم..

 • Amir گفت:

  سلام و خسته نباشید ببخشید من دانشجو هستم و متاهل نیستم میشه از طریق این
  دانشجو بودنم گواهی نامه بگیرم اخه مساحت خونه تا دانشگاه خیلیه لطفان راهنمای
  کنید

 • Amir گفت:

  سلام و خسته نباشید ببخشید من دانشجو هستم و متاهل نیستم میشه از طریق این
  دانشجو بودنم گواهی نامه بگیرم اخه مساحت خونه تا دانشگاه خیلیه

 • حسن بربری گفت:

  سلام خسته نباشید من متاهل هستم ۲۷ سالمه
  کارت امایش ۱۶ دارم همسرمم هم کارت امایش ۱۶ داره
  میتونم گواهی نامه رانندگی دریافت کنم؟
  باید کجا مراجعه کنم اول؟

 • حسن بربری گفت:

  سلام من کارت امایش ۱۶ دارم متاهل هستم ۲۷ سالمه همسرمم هم کارت
  امایش ۱۶ داره من میتونم گواهی نامه رانندگی دریافت کنم.اول باید چ
  اقدامی کنم؟

 • حسن بربری گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه کارت امایش ۱۶ دارم متاهل هستم ب من کارت امایش
  میدن
  همسرم هم کارت امایش ۱۶ داره

 • مازولا (معاذالله)نورزایی گفت:

  سلام من سرپرست یک خانواده ۷ نفری هستم دارای مدارک اقامت کارت
  آمایش ۱۶ هستم و تذکره افغانستان را من و تمام اعزای خانواده داریم و من
  نیز پاسپورت افغانستان را دارم البته ویزای ایران ندارد ولی یک سال دیگر
  اعتبار دارد آیا من میتوانم گواهینامه رانندگی بگیرم

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   با توجه به مدارک گفته شده نباید مشکلی بابت ثبت نام داشته باشید
   به یکی از موسسه های آموزش راهنمایی رانندگی مراجعه نمایید در صورت عدم تغییر در قوانین گذشته می توانید مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی را طی نمایید.

  • مهران عرفی گفت:

   با عرض سلام مجدد
   شما در کدام شهر ایران حضور دارید ؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *