اتباع افغانستانی چگونه می توانند گواهینامه رانندگی بگیرند ؟

اتباع افغانستانی چگونه می توانند گواهینامه رانندگی بگیرند ؟

 

طریقه اخذ گواهینامه برای اتباع افغانستانی 

.

رانندگی از اموری است که بسیاری از افراد برای انجام امور روزمره خود به آن نیازمند هستند ؛ از ملزومات رانندگی بعد از یادگیری مهارت آن دریافت اجازه قانونی رانندگی است که به آن گواهینامه می گویند ؛ اخذ گواهینامه برای اتباع خارجی در ایران یکسری پیچیدگی ها و شرایطی دارد که در این مقاله آن ها را توضیح می دهیم .

هر عملی مقدماتی دارد که ابتدا آن مقدمات بایستی انجام شود تا بتوان اصل عمل را نیز انجام داد ، لذا دریافت گواهینامه رانندگی برای اتباع افغانستانی داخل ایران مستلزم یکسری مقدمات است که بدون وجود این مقدمات امکان اخذ گواهینامه رانندگی برای افرادی که به دور از کشور خود در ایران مشغول به کار ، درس و زندگی می باشند وجود ندارد . فی الواقع افرادی که در زمره اتباع در کشور ایران مشغول به کار ، درس و زندگی هستند برای فعالیت در این کشور و به طور کلی بهره مندی از یکسری حقوق شهروندی از جمله دریافت گواهینامه رانندگی بایستی ابتدا کارت آمایش یا کارت اقامت موقت ( که سابقا در مقاله برای گرفتن کارت آمایش 16 چه شرایط و مدارکی لازم است ؟ توضیح داده شده ) را دریافت نموده و پس از آن تحت حمایت قانون ایران قرار گیرند ؛ پس نتیجه می گیریم تا زمانی که اقامت شخصی در ایران قانونی نباشد ، تحت حمایت قانون نیز قرار نخواهد گرفت لذا در همین ابتدا به این نتیجه می رسیم که اولین و مهم ترین شرط برای دریافت یکسری از حقوق شهروندی و بالاخص دریافت گواهینامه رانندگی ، کارت آمایش یا کارت اقامت موقت می باشد .

اگر اتباع خارجی بخواهند گواهینامه رانندگی در ایران را اخذ نمایند بایستی با داشتن کارت آمایش یا گذرنامه معتبر نسبت به این امر اقدام ورزند .

 

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی برای اتباع افغانستانی 

.

ابتدا به اداره مهاجرت و گذرنامه استان محل سکونت خود ، با در دست داشتن گذرنامه معتبر یا کارت آمایش و فتوکپی از آن ها و یک قطعه عکس مراجعه نمایید ضمن اینکه شرایط ذیل را نیز بایستی دارا باشید :

.

 

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی 

.

به قسمت گواهینامه در اداره مهاجرین و اتباع مراجعه نموده درخواست خود را با توجه به مسائل یاد شده ارائه نمایید . بعد از بررسی درخواست ، انگشت نگاری می شوید و برگه درخواست جهت ارائه به اداره آگاهی و تشخیص هویت صادر می شود .

پس از مراجعه به قسمت تشخیص هویت ، تحویل درخواست ، پس از دو الی سه روز جواب را گرفته و به اداره مهاجرت و گذرنامه تحویل نمایید ؛ ( در صورتی که فاقد سابقه کیفری باشید ، در اداره مهاجرت و گذرنامه برای شما پرونده تشکیل خواهد شد و جواب آن ظرف مدت ده روز و حداکثر سه ماه به شما داده خواهد شد. )

سپس شماره های اتوماسیونی از طرف اداره مهاجرت و گذرنامه جهت ارائه به شهرک آزمایش استان مربوطه داده می شود .

در قسمت امور گواهینامه ، گذرنامه و فتوکپی و شماره اتوماسیون را می دهید ، در شهرک آزمایش بعد از بررسی نامه ناجا یک برگه ( کارتکس ) برای مراجعه به پزشک شهرک که در همان مکان وجود دارد به شما داده خواهد شد . قبل از معاینه چشم باید کارت گروه خونی معتبر از لابراتور (آزمایشگاه) و یا هر مدارکی که گروه خونی شما در آن تایید شده باشد از قبل تهیه و به پزشک ارائه نمایید . پس از بررسی توسط مسئول مربوطه ؛ برگه کارتکس همراه با عکس شما و تایید و امضای مسئول امور گواهینامه ؛ جهت معرفی به آموزشگاه رانندگی دلخواه در سطح شهر داده می شود . بعد از مراجعه به آموزشگاه دلخواه ، کارتکس را جهت تشکیل پرونده به مدیر آموزشگاه تحویل داده و پرونده تشکیل می گردد و کلاس تئوری بر اساس تعداد هنر جو به مدت یک هفته تشکیل می شود . ( که البته برخی آموزشگاه ها بدلیل شیوع ویروس کرونا این کلاس ها را برگزار نمی کند . ) بعد از گذراندن کلاس های تئوری طی روز های شنبه تا چهارشنبه در روز پنجشنبه از شما امتحان کتبی گرفته خواهد شد . با کسب نمره قبولی 26 از 30 می توان جهت تعیین زمان مناسب برگزاری کلاسهای 2 ساعته عملی بر اساس برنامه آموزشگاه و هنرجو در ساعات مختلف روز اقدام نمود . مدت زمان کل دوره عملی 12 ساعت در نظر گرفته شده که 2 ساعت این مدت مربوط به رانندگی در شب است در پایان دوره عملی مربی امتحان عملی مقدماتی را خواهد گرفت که در صورت کسب نمره 17 از 20 موفق به کسب قبولی در این دوره خواهید شد و در صورت عدم قبولی در این دوره بنا به تشخیص مربی تا 6 ساعت آموزش همراه با پرداخت شهریه به دوره آموزشی هنرجو اضافه خواهد شد .

بعد از کسب قبولی و تکمیل پرونده با راهنمایی مدیر آموزشگاه ، پرونده و گذرنامه توسط پلیس راهوری که به صورت هفتگی به آموزشگاه مراجعه می کند تایید و برابر اصل می شود . سپس به اداره راهنمایی و رانندگی بخش امور گواهینامه مراجعه و پرونده را به ایشان تحویل دهید . پس از بررسی و تایید پرونده به همراه برگه کارتکس جهت ثبت نتایج آزمون های کتبی و عملی نهایی به شما داده می شود و شما بر طبق حرف اول فامیل و تاریخ اعلام شده از سوی بخش امور گواهینامه در امتحانات نهایی با واریز مبلغی به شماره حساب اداره راهنمایی و رانندگی شرکت می کنید . امتحانات هر هفته به صورت گردشی برگزار می شود که در صورت عدم قبولی در اولین بار می توانید با واریز مجدد همان مبلغ در امتحان هفته بعد مجددا شرکت نمایید . با کسب قبولی در امتحان عملی و کتبی نهایی تمام مدارک در همان روز توسط کارکنان مربوطه تنظیم و در صورت داشتن حداقل 3 ماه از مدت اقامت و با تهیه رسید پستی و یک قطعه عکس و کارتکس تایید شده توسط افسر امتحان گیرنده می توانید مدارک را به بخش امور گواهینامه تحویل دهید بعد از حدود یک ماه گواهینامه جدید توسط اداره پست برای شما ارسال خواهد شد .

 

هزینه های اخذ گواهینامه برای اتباع 

.

هزینه دریافت گواهینامه برای اتباع مطابق همان مبلغی است که برای گواهینامه افراد ایرانی وجود دارد و بسته به قیمت های سالیانه تغییر خواهد کرد . این هزینه ها شامل هزینه های ثبت نام در کلاس آموزشگاه و همینطور هزینه های مربوط به شهرداری ، پلیس راهور و … خواهد بود . ضمنا هزینه تمدید گواهینامه برای اتباعی که سابقا گواهینامه داشته اند و اعتبار آن گذشته نیز مانند افراد ایرانی است و از این حیث هیچ تفاوتی بین ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد .

 

نکاتی در خصوص گواهینامه اتباع 

.

.

پرسش های کاربردی 

.

آیا گواهینامه رانندگی اتباع به تمامی اعضای خانواده داده می‌شود؟

خیر. طبق طبق بخشنامه و دستورالعمل وزارت کشور، در حال حاضر تنها برای یک نفر از اعضای خانواده گواهینامه رانندگی صادر خواهد شد.

هزینه دریافت گواهینامه برای اتباع چقدر است ؟

در خصوص هزینه های دریافت گواهینامه تفاوتی میان ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد.

آیا اتباع خارجی می توانند در کشور ایران گواهینامه پایه یک بگیرند ؟

خیر،طبق مقررات و بخشنامه های موجود امکان چنین امری وجود ندارد.

پس از طی کردن مراحل گفته شده ، چه مقدار زمان میبرد تا گواهینامه ارسال شود ؟

پس از اتمام تمامی فرایند های گفته شده اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد بین 30 تا 45 روز زمان نیاز است تا گواهینامه به دست فرد مورد نظر برسد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]