وکیل خانواده

وکیل خانواده-دفتر وکالت علی محسن زاده

 

مفهوم خانواده

در مفهوم کلی خانواده به گروهی از افراد که با یکدیگر  از طریق یکسری از تمایلات ،محل زندگی،خون،و…..وابستگی یکسانی دارند،گفته میشود.

طبق تعریف سازمان ملل متحد خانواده به گروه های دو یا چند نفری گفته میشود که با یکدیگر زندگی میکنند،درآمدی مشترک برای تهییه غذا،مایحتاج زندگی و دیگر ضروریات زندگی دارند و از طریق خون یا ازدواج با یکدیگر نسبت دارند.


وکیل خانواده

وکیل خانواده یکی از رشته های علم حقوق است که به راحتی و با توجه با آمارها میتوان گفت جزو مهم ترین و پرکاربردتری رشته های علم حقوق میباشد.

وکیل خانواده وکیلی است که با داشتن تخصص های ویژه و تجارب فراراوان در زمینه دعاوی خانواده،مباحث مربوط به طلاق،مهریه،نفقه،حضانت فرزندان و مباحث مالی به کمک مردم آمده و در راه دستیابی به حقوق این افراد به آنها کمک و راهنمایی کند.

از آنجایی که این رشته حقوقی دارای ظرافت های خاص خود می باشد و حل و فصل موضوعات آن در دادگاه ها جزو موارد مهم و تخصصی به شمار میرود بنابراین نیازمند  داشتن وکیل خانواده ای با تجربه  و خوش نام در این زمینه می باشد.

وکیل خانواده_دفتر وکالت علی محسن زاده

وکیل خانواده_دفتر وکالت علی محسن زاده


وکیل خانواده باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

امروزه به دلیل تنوع بسیار و پیچیده بودن دعاوی خانواده و تصویب قانون های جدید همواره داشتن یک وکیل خانواده متخصص ضروری بوده و قبل از آن باید ویژگی های یک وکیل خانواده خوب را شناخت تا بتوان وکیلی مناسب برای این موضوعات اساسی و مهم انتخاب نمود.

معمولا با توجه به تجربه زمانی که فردی با مشکل خانوادگی مواجه میشود بدون شناخت اقدام به مراجعه به وکیل میکند که این امر نادرست باعث میشود آنطور که انتظار دارید پرونده جلو نرود و مشکلاتی همانند شکست در پرونده اتفاق بیوفتد.

در این زمینه در مقالات قبلی خود درباره ویژگی ها و نحوه انتخاب وکیل مناسب  را توضیح داده ایم که مهم  است که قبل از رجوع به وکیل و سپردن وکالت خود به وی این مقاله را مطالعه کرده و با دیدی باز به انتخاب وکیل خود بپردازید.

وکیل خانواده علاوه بر اینکه باید دارای ویژگی های حقوقی و تجربه کاری خوب باشد باید در ارائه مشاوره خانواده نیز با تجربه بوده تا بتواند در این موضوعی که افراد معمولا از نظر روحی دچار مشکل میشوند ،درمان حال روحی موکل خود نیز باشد و در هر زمان و شرایطی پاسخگو وی بوده تا علاوه بر حل حقوقی موضوع از نظر روحی نیز کمک و همراه موکل باشد.


 

مهم ترین دعاوی خانواده

 • طلاق

طلاق به معنای فسخ قانونی ازدواج و پایان زندگی مشترک زن و شوهر به حساب می آید، که طی این جدایی تمامی حقوق و تکلیفی که زن و شهر نسبت به یکدیگر داشته اند از بین می رود.

با توجه به اینکه قوانین کشور ایران برگرفته از شرع و فقه اسلامی می باشد با توجه به این قانون همواره حق طلاق با مرد بوده  مرد می تواند با پرداخت زینه های حقوقی زن ،زن را طلاق بدهد، اما زن برای طلاق باید دارای دلایل محکم و قوی باشد.

طلاق دارای انواع مختلف و شرایط متفاوتی می باشد که در مقاله بعدی خود بصورت کامل توضیح خواهیم داد.

 • مهریه

از مهریه نیز میتوان به عنوان یکی از اصلی ترین دعاوی خانوادگی نام برد،در پی طلاق معمولا بسیاری از خانم ها برای گرفتن مهریه خود به وکلا مراجعه کرده و سعی در رسیدن به مهریه خود را دارند.

مهریه یا صداق نشانه صداقت مرد برای امر ازدواج و نکاح می باشد، به هنگام وقوع نکاح یا ازدواج اسلامی مرد مکلف به پرداخت مالی میشود که اصطلاحا به آن مهریه گفته میشود.

طبق قانون جمهوری اسلامی ایران ماده 1082 زن به هنگام عقد مالک مهر میشود و میتواند هر تصرفی در آن داشته باشد.

برای پرداخت مهریه مقدار مشخصی در دین یا قانون ایران مشخص نشده است و هر آنچه که قیمت مالی داشته باشد میتواند به عنوان مهریه زن قرار گیرد، این مهریه میتواند اعم از پول،طلا،لوازم منزل،ملک یا هر چیز دیگری که بتوان برای آن قیمت مالی تعیین کرد،باشد.

 • نفقه

نفقه به معنای تامین هزینه های زندگی اعم از لوازم منزل،مسکن،غذا،هزینه های درمان،لباس و… که در زمان عقد  دائم بر عهده مرد قرار میگیرد.

برای پرداخت نفقه از سوی مرد و دریافت آن از طرف زن شرایطی نیز وجود دارد که در صورت درخواست زن در دادگاه از مرد ،این شرایط مورد بررسی قرار میگیرد.

گفتنی است نفقه فقط در ازدواج دائم بر عهده مرد است و در ازدواج موقت نفقه وجود ندارد مگر اینکه در زمان عقد شرط شده باشد.

از جمله شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن :

تمکین خاص : داشت روابط زناشویی توسط طرفین

تمکین عام : فرمانبرداری زن از همسر خود در امور زندگی و اقامت زن در منزل زندگی شوهر خود

میزان پرداخت نفقه بر مبنای میزان درآمد مرد و شئونات اجتماعی و خانوادگی زن می باشد.

عدم پرداخت نفقه از سوی مرد به همسر خود باعث ایجاد حق طلاق برای زن می شود و زن میتواند با مراجعه به دادگاه و شکایت از همسر خود به دلیل عدم پرداخت نفقه به مدت 6 ماه درخواست طلاق کند، و در صورت عدم اعتنای مرد به حکم دادگاه مبنی بر پرداخت نفقه همسر خود ،حکم جلب مرد از سوی دادگاه صادر میشود.


وکیل خانواده-دفتر وکالت علی محسن زاده

وکیل خانواده-دفتر وکالت علی محسن زاده

 

 • حضانت فرزندان

عموما حضانت فرزندان پس از طلاق جزو  اولین و اصلی ترین درخواست های پدر و مادر می باشد.

حضانت در لغت به معنای نگهداری و پرورش و تربیت اصفال می باشد که در قوانین جدید حمایت از خانواده و قانون مدنی نیز به اهیمت آن اشاره شده است.

با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران حضانت و نگهداری از فرزندان پس از طلاق هم بر عهده پدر و هم بر عهده مادر فرزند می باشد مگر اینکه یکی از آنها فوت کرده باشد یا به هر شکلی از قبول حضانت فرزند خودادری کند یا از سوی دادگاه صلاحیت حضانت فرزند از وی سلب گردد.

 با توجه به قوانین ،مبنای حضانت فرزندان بر مبنای محدودیت سنی و سن بلوغ فرزند می باشد،بر این مبنا برای فرزندان دختر سن 9 سال و برای فرزندان پسر سن 15 سال مبنای حضانت آنها قرار گرفته است.

پس از طلاق زوجین تا سن 7 سالگی (رسیدن به سن 7 سالگی نه اتمام آن) حضانت و نگهداری از فرزند چه پسر و چه دختر بر عهده مادر فرزند می باشد و پس از 7 سالگی این مسئولیت بر عهده پدر فرزند می باشد و هنگام رسیدن به سن بلوغ هر یک از فرزندان خودش می تواند تعیین کند که حضانت خود را به کدام یک بسپرد.

گفتنی است در طی تمام سالهایی که حضانت فرزند به مادر سپرده شده است ، تمامی مخارج آن بر عهده پدر می باشد و پدر فرزند باید هزینه های فرزند خود را تقبل کند.


وکیل خانواده_دفتر وکالت علی محسن زاده

وکیل خانواده_دفتر وکالت علی محسن زاده

 

 • مطالبه و استرداد جهزیه

بر طبق قوانین کشور تعریفی از جهاز یا جهزیه دختر در قانون نیامده است بر این مبنا جهزیه را بیشتر می توان براساس عرف جامعه و رسم و رسوم تعریف کرد.

جهزیه مجموعه لوازمی است که دختر برای استفاده و تزئین محل زندگی همراه خود به خانه شوهر می آورد.

 بر طبق قوانین و شرع اسلام دختر هیچ گونه وظیفه ای برای آوردن جهزیه به منزل همسر خود ندارد و تهیه تمامی لوازم و اسباب زندگی تماما بر عهده مرد می باشد اما با توجه به اینکه آوردن جهزیه از سوی دختر به محل زندگی مشترک در اکثر نقاط ایران رواج دارد،این امر پس از طلاق باعث به وجود آوردن اختلافاتی از سوی زوجین شده است.

با توجه به اینکه زن هیچ گونه وظیفه ای برای آوردن جهزیه همراه خود ندارد ،در صورت آوردن جهزیه به خانه همسر این امر به معنای کمک به شوهر برای شروع زندگی می باشد نه به معنای سپردن مالکیت وسایل به شوهر  و مرد حق استفاده از آنها را دارد نه اعمال مالکیت بر اموال ، پس با توجه به این امر در صورت در خواست زن برای بازگرداندن جهزیه خود ،چه در هنگام زندگی چه پس از طلاق مرد هیچ گونه مخالفتی نمیتواند داشته باشد زیرا از ابتدا مالک حقیقی جهزیه زن بوده است.

وکیل خانواده_دفتر وکالت علی محسن زاده

وکیل خانواده_دفتر وکالت علی محسن زاده

علی محسن زاده

‫4 نظر

 • […] تابع یک کشور دیگریس در یک کشور دیگر مشکل قضایی ، کیفری ،خانوادگی یا …..پیش می […]

 • […] :رسیدگی به دعاوی خانوادگی،قراردادهای تجاری،امور شرکت […]

 • […] این است که قبل از هر گونه اقدامی با فردی متخصص یا وکیل خانواده حرفه ای حتما مشورت شود تا از هر گونه اشتباه جبران […]

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *