برترین دانشگاه های حقوق ایران و جهان در سال 2021

برترین دانشگاه های حقوق ایران و جهان در سال 2021

 

دانشکده های برتر حقوق در ایالات متحده و کانادا

.

از 48 دانشکده حقوق در ایالات متحده و 13 دانشکده حقوق در کانادا ، 17 دانشکده چشمگیر آمریکای شمالی در سال جاری در بین 50 دانشگاه برتر جهانی در رشته حقوق قرار دارند. بهترین آموزش حقوقی جهان توسط دانشگاه هاروارد ارائه می شود ، که این عنوان را برای پنجمین سال متوالی حفظ می کند.

به غیر از 10 دانشگاه برتر جهانی (که در همین تقسیم بندی شش دانشکده حقوق ایالات متحده وجود دارد ) ، هشت دانشکده حقوق آمریکایی در 50 دانشگاه برتر جهانی وجود دارد . دانشگاه شیکاگو به سختی در یک پله پایین تر از 10 دانشگاه برتر در جایگاه یازدهم جهانی قرار دارد . از دیگر دانشگاه های برجسته ایالات متحده می توان به دانشگاه جورج تاون (هجدهم) ، دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس (UCLA ، بیست و ششم) و دانشگاه میشیگان-آن آربور (بیست و نهم) اشاره کرد.

بالاترین رتبه دانشکده حقوق در کانادا به دانشگاه تورنتو اختصاص دارد که رتبه 20 مشترک جهانی را دارد . دو دانشکده حقوق دیگر کانادا در 50 دانشگاه برتر جهانی وجود دارد – دانشگاه مک گیل در مکان 28 و دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه 40 .

گفتنی است بسیاری از وکلای بین المللی در جهان تحصیل کرده این دانشگاه ها می باشند.

 

دانشکده های برتر در اروپا

.

اروپا با 138 دانشگاه رتبه بندی شده شامل 15 دانشگاه در 50 دانشگاه برتر جهانی و 3  دانشگاه در 10 دانشگاه برتر جهانی ، بهترین مدرسه برای دانشكده های حقوق در سراسر جهان است.

انگلستان دارای 35 دانشکده حقوق در این رتبه بندی است که بیشترین دانشکده را در بین کشورهای اروپایی دارد. خارج از 10 دانشگاه برتر دانشگاه های حقوقی انگلیس شامل کالج کینگ لندن (KCL) در مکان پانزدهم ، دانشگاه ادینبورگ (22) ، دانشگاه Queen Mary لندن (QMUL ، 30 ام) و دانشگاه دورهام (43 مشترک) است .

هلند دارای دو دانشگاه در 50 دانشگاه برتر است که دانشگاه لیدن در جایگاه 24 و دانشگاه آمستردام در 34 قرار دارد. فرانسه همچنین دارای دو دانشکده در 50 دانشگاه برتر است ، دانشگاه پاریس 1 پانتئون-سوربن در 25 و علوم پو پاریس در 50 مشترک. همچنین آلمان نیز دانشکده های معتبری دارد که  هومبولد-دانشگاه زو برلین در مکان 37 و لودویگ-ماکسیمیلیانس-دانشگاه مونیخ در 43 مشترک. دانشگاه کاتولیکه لوو بلژیک نیز در رده 33 ام دانشکده های برتر حقوق جهان می باشد .

 

دانشکده های برتر در آسیا

.

 از دانشکده های حقوق آسیا هشت دانشکده در 50 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند. بالاترین رتبه بندی دانشکده حقوق آسیا دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) در جایگاه سیزدهم است. ژاپن همچنین دارای یک دانشکده در 50 دانشگاه برتر جهانی با دانشگاه توکیو در جایگاه 20 مشترک است .

کره جنوبی شش دانشکده در رده بندی حقوق دارد که یک شرکت کننده در 50 رتبه برتر – دانشگاه ملی سئول (SNU) در جایگاه 38 قرار دارد. تایوان همچنین دارای یک دانشکده در میان 50 دانشگاه برتر است که دانشگاه ملی تایوان (NTU) مقام 49 را به خود اختصاص داده است . هنگ کنگ دارای سه دانشکده در رده بندی حقوق است که با دو دانشکده در میان 50 رتبه برتر قرار دارد: دانشگاه هنگ کنگ (HKU) در جایگاه 19 و دانشگاه چین هنگ کنگ (CUHK) در رتبه 43

سرزمین اصلی چین با 14 دانشگاه بهترین نماینده آسیا در رتبه بندی دانشکده های حقوق است. دو مورد از این دانشکده ها در 50 فهرست برتر جهان قرار دارند که دانشگاه پکن در جایگاه 23 و دانشگاه تسینگوا در رتبه 27 قرار دارد.

 

دانشکده های برتر در استرالیا و نیوزیلند

.

در مجموع 22 دانشکده حقوق در استرالیا (18) و نیوزیلند (4) در رده بندی موضوعی قرار دارند ، و شش دانشکده استرالیایی در 50 دانشگاه برتر جهانی نیز قرار دارند  . بالاترین رتبه دانشکده حقوق استرالیا را می توان در دانشگاه ملبورن یافت ، که تنها دانشگاه حقوقی غیر انگلستان یا ایالات متحده در 10 لیست برتر (در مکان 10) است.

همچنین در استرالیا دانشگاه سیدنی (جایگاه سیزدهم) ، دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW ، چهاردهم) ، دانشگاه ملی استرالیا (ANU ، هفدهم) ، دانشگاه موناش (35 ام) و دانشگاه کوئینزلند (UQ ، 39 ام) قابل توجه هستند. ) نیوزیلند تنها شرکت کننده در میان 50 نفر برتر است – دانشگاه اوکلند ، در مکان 50 مشترک.

.

دانشکده های برتر در آمریکای لاتین

.

آمریکای لاتین امسال با 23 دانشگاه شامل حضور چشمگیری در رتبه بندی قانون است . چهار دانشگاه آمریکای لاتین در 50 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند .

از بین دو دانشگاه در رتبه بندی ، بالاترین رتبه بندی دانشکده حقوق مکزیک را می توان در Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) ، در مکان 41 مشترک در سطح جهانی یافت. Universidad de Buenos Aires آرژانتین و Universidade de São Paulo (USP) در جایگاه مشترک 47 قرار دارند. کلمبیا اگرچه هیچ یک از دانشگاه های آن در میان 50 دانشگاه برتر قرار ندارد ، اما با هشت مدرسه برجسته ترین کشور آمریکای لاتین در این رده بندی است.

 

دانشگاه های حقوق برتر در آفریقا و خاورمیانه

.

پنج مدرسه آفریقایی در رده بندی حقوق حضور دارند ، چهار مدرسه در آفریقای جنوبی و یک مدرسه در مصر. با رتبه 101-150 ، دانشگاه کیپ تاون که دارای بالاترین رتبه است. فقط دو کشور در خاورمیانه در رده بندی دانشکده های حقوق حضور دارند – اسرائیل و عربستان سعودی ، با دانشگاه عبری اورشلیم با 101-150 رتبه برتر.

 

10 دانشکده برتر حقوق در جهان در سال 2021

.

برترین دانشگاه های حقوق جهان
برترین دانشگاه های حقوق جهان

.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS

  1. دانشگاه هاروارد (ایالات متحده)
  2. دانشگاه آکسفورد (انگلستان)
  3. دانشگاه کمبریج ( انگلستان)
  4. دانشگاه ییل (ایالات متحده)
  5. دانشگاه استنفورد (ایالات متحده)
  6. دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) (انگلستان)
  7. دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی (UCB) (ایالات متحده)
  8. دانشگاه کلمبیا (ایالات متحده)
  9. دانشگاه نیویورک (NYU) (ایالات متحده)
  10. دانشگاه ملبورن (استرالیا)

 

دانشگاه های برتر حقوق ایران 

.

دانشگاه تهران 

.

امروزه دانشگاه تهران در میان موسسات و سازمان‌های وابسته به آموزش عالی کشور از هر حیث و از هر نظر از جایگاهی رفیع بهره‌مند است. در واقع اگر متغیرهایی چون سابقه و قدمت، تدریس استادان بنام و بلند مرتبه، تحصیل دانشجویان ممتاز، کثرت دانشجویان، استادان و کارکنان، ارزش مدارک تحصیلی در کشور و خارج از آن، پیوند و تعامل با دستگاه‌های اجرایی و موسسات و شرکت‌های صنعتی، اداری، اجرایی و…، داشتن کتابخانه‌ها و آزمایشگاه‌های غنی و مجهز، تعدد رشته‌ها و دانشکده‌ها و موسسات پیوسته و وابسته، واقع شدن در پایتخت و در مرکز شهر و… را از معیارهای تعیین اعتبار و اهمیت یک دانشگاه برشماریم، بی گمان دانشگاه تهران را باید معتبرترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور دانست. بی‌جهت نیست که از این دانشگاه با تعبیر ((دانشگاه مادر))و ((نماد آموزش عالی)) یادشده است.

.

دانشگاه علامه طباطبایی

.

در حال حاضر دانشگاه علامه طباطبائی در جایگاه بزرگ‌ترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور و به‌عنوان دانشگاه پیشرو در دستیابی به رشد و توسعه و دانش در حوزة علوم انسانی و اجتماعی کشور به لطف بهره‌مندی از توانمندی و شایستگی‌های گران‌سنگ اعضای هیئت علمی و پژوهشگران خود، منشأ خدمات ارزشمندی به جامعه بوده است. بسیاری از چهره‌های برجسته علمی، سیاسی، اجرایی و چهره‌های ماندگار و بنیان‌گذاران دانش‌های مختلف انسانی و اجتماعی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند.

.

دانشگاه تربیت مدرس 

.

دانشگاه تربیت مدرس همواره با تمرکز بر کیفیت آموزش، کیفیت پژوهش و کیفیت امور دانشجویی و فرهنگی و ارتباطات علمی بین المللی، با چندین پله صعود جزء سه دانشگاه برتر کشور و جزء دانشگاههای برتر کشور موضوع بند «ز» ماده 50 قانون برنامه چهارم توسعه و جزء 10 دانشگاه برتر جهان اسلام و خاورمیانه قرار گرفته است. لازم به یادآوری است که طبق آخرین آمار رتبه بندی دانشگاه های کشور در تولید علم در پایگاه ISI که از طرف پایگاه اسنادی علوم جهان اسلام منتشر شده است، دانشگاه تربیت مدرس رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

.

دانشگاه امام صادق (ع)

.

دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در سال ۱۳۶۱ هجری شمسی (۱۹۸۳ میلادی و ۱۴۰۲ هجری قمری) در تهران تاسیس شد. هدف اصلی ایندانشگاه تلفیق بین علوم اسلامی و علوم انسانی متداول بوده است. مؤسسان این دانشگاه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با درک شکاف موجود بین حوزه و دانشگاه در صدد تاسیس دانشگاهی بر‌آمدند که تلفیقی از دروس حوزه و دانشگاه را در خود داشته باشد.

.

دانشگاه شهید بهشتی 

.

دانشکده­ ی حقوق در سال تحصیلی 46-1345تأسیس شد. این دانشکده که نخست در جنب دانشکده ادبیات و علوم انسانی و سپس در بخشی از دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه قرار داشت، سرانجام به ساختمان اصلی خود که در سال 1382 به همت رییس وقت دانشکده جناب آقای دکتر گودرز افتخار جهرمی و با مساعدت های ریاست محترم وقت دانشگاه جناب آقای دکتر هادی ندیمی به مساحت 8470 متر مربع احداث گردید، منتقل شده است.