دفتر وکالت علی محسن زاده مقالات سرمایه‌گذاری خارجی چیست؟

سرمایه‌گذاری خارجی چیست؟

انواع سرمایه گذاری های خارجی

 

سرمایه‌گذاری خارجی چیست ؟

.

سرمایه گذاری

.

این روزها جذب سرمایه گذارخارجی یکی از دغدغه های فکری جامعه است . اما هدف از پذيرش سرمايه گذاري خارجي چيست؟ قطعاً پذيرش سرمايه گذاري خارجي در كشور باعث كمك به رشد و توسعه اقتصادي، افزايش فرصت هاي شغلي، اخذ و توسعه فناوري و مــهــارت هاي مديريتي و همچنین افزایش كيفيت توليدات و توان صادراتي كشور خواهد بود.

سرمایه‌گذاری خارجی به معنای جریان سرمایه از یک کشور به کشور دیگر و اعطای سهام مالکیت شرکت‌ها و دارایی‌های کشور میزبان است. سرمایه‌گذاران خارجی با توجه به میزان سرمایه‌گذاری، نقش تاثیرگذاری در مدیریت شرکت دارند.
روند جدیدی به سمت جهانی شدن در جریان است که در آن شرکت‌ های چند ملیتی اقدام به سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف می‌کنند  .

 

به طور کلی سرمایه گذاری خارجی عبارت است از بکارگیری سرمایه خارجی در فعالیتهایی که ریسک برگشت سرمایه و منافع آن به عهده سرمایه گذار باشد.

.

انواع سرمایه گذاری های خارجی

انواع سرمایه گذاری های خارجی

 

انواع سرمایه‌گذاری خارجی

.

سرمایه گذاری بر اساس دو مبنا قابل تقسیم بندی است مورد اول بر اساس شخص سرمایه گذار و مورد دوم بر اساس طریقه سرمایه گذاری

.

بر اساس دیدگاه اول سرمایه گذاری به دو دسته کلی تقسیم می شود :

 

الف) سرمایه گذاری عمومی خارجی :

.

به آن نوع سرمایه گذاری که توسط دولتها ، به مفهوم اخص یا توسط سازمان های بین المللی صورت می گیرد مانند برخی از طرح های توسعه ای یا بازرگانی که به حیات اقتصادی یک کشور بستگی دارد و توسط دولت سرمایه گذاری می شود .

 

ب) سرمایه گذاری خصوصی خارجی :

.

این نوع سرمایه گذاری به مفهوم اخص توسط اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی انجام می پذیرد و یکی از منابع بسیار مهم سرمایه گذاری بوده که در کشورهای پیشرفته بخش مهم تأمین مالی محسوب می شود ، شاخصهٔ اصلی این نوع سرمایه گذاری تحصیل سود و عدم دخالت دولت می باشد .

 

از طرفی بر اساس دیدگاه دوم سرمایه گذاری تقسیم به دو مورد زیر می شود :

.

  • سرمایه گذاری مستقیم خارجی

  • سرمایه گذاری غیر مستقیم خارجی

 

سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI)

.

این روش سنتی ترین نوع سرمایه گذاری خارجی می باشد بدین صورت که یک شخص حقیقی یا حقوقی تجاری از یک کشور خاص (کشور سرمایه فرصت) سرمایه لازم را برای انجام فعالیت های اقتصادی در کشور دیگر (کشور سرمایه پذیر) تأمین و تزریق می نماید .

سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم،سرمایه‌گذاری فیزیکی است که شامل احداث کارخانه ، خرید ساختمان و سایر تجهیزات مورد نیاز تاسیس شرکت و یا پروژه در کشور خارجی می‌باشد.
این نوع سرمایه‌گذاری به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفته شده و موجب رشد اقتصادی در کشور میزبان می‌شود.

برای اینکه بتوانیم درک صحیحی از (FDI) داشته باشیم و تعریف دقیق تری از آن را ارائه دهیم ناگزیریم به منابع سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) مراجعه کنیم که مقرر می دارد : «سرمایه گذاری مستقیم بین المللی نوعی از سرمایه گذاری فرا_مرزی است که توسط شخص مقیم یک اقتصاد (سرمایه گذار مستقیم) در یک مؤسسه اقتصادی مقیم در اقتصاد متبوع سرمایه گذار (که به آن موسسه سرمایه گذاری مستقیم می گویند) با هدف «علاقه پایدار» انجام می پذیرد (به این معنی که سرمایه گذار مستقیم دارای حداقل % 10 حق رأی در موسسه سرمایه گذاری مستقیم باشد.)

 

انواع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی

.
سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی معمولا به‌صورت افقی، عمودی و مستقل طبقه‌بندی می‌شود.

سرمایه‌گذاری افقی به سرمایه‌گذارانی اشاره دارد که فعالیت تجاری که در کشور خود در حال اجرای آن هستند را در یک کشور خارجی اجرا می‌کنند، به‌عنوان مثال یک تولید کننده گوشی در آمریکا، یک فروشگاه در کشور چین باز کند.

سرمایه‌گذاری عمودی یعنی سرمایه‌گذار فعالیتی متفاوت اما مرتبط با کار اصلی خود را در کشور دیگری انجام دهد، مثلا قطعات و مواد اولیه محصول تولیدی خود را در کشور دیگری تولید کند.

سرمایه‌گذاری مستقل زمانی است که فرد یا شرکت در طرح و پروژه‌ای متفاوت و غیرمرتبط با فعالیتی که در حال حاضر در کشور خود انجام می‌دهد در کشوری خارجی سرمایه‌گذاری می‌کند. از آنجایی که این نوع سرمایه‌گذاری در صنعتی است که سرمایه‌گذار تا به حال در آن تجربه‌ای نداشته است معمولا به صورت مشارکتی با شرکت خارجی که در این صنعت کار کرده باشد صورت می‌گیرد.

 

سرمایه گذاری غیرمستقیم خارجی (FPI) یا (پورتفولیو)

.

این نوع سرمایه گذاری خارجی در سطح بین المللی از مشکلات حقوقی کمتری برخوردار است زیرا حتی اگر از نظر حجم و رقم قابل توجه باشد ، سرمایه گذار ارتباط مستقیمی با کشور محل سرمایه گذاری ندارد.

.

سرمایه گذاری خارجی غیرمستقیم در اغلب موارد دو شیوه به عمل می آید :

.

الف) از طریق خرید اوراق مشارکت که مصداق آن خرید اسناد تجاری ، گواهی های سپرده بانکی ، اوراق مشارکت دولتی (مثلاً از دارایی های ایران که توسط دولت ایالات متحده آمریکا طی حکم دادگاه داخلی آن برداشته شد از این نوع بود.)

ب) از طریق سرمایه نقدی : که مصداق آن خرید مستقیم سهام شرکت در کشورهای خارجی – خرید سهام خاص که برای جابه جایی عرضه می شود.

 

One thought on “سرمایه‌گذاری خارجی چیست؟”

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Post

سرمایه گذاری اسلامی

سرمایه گذاری اسلامی _ آشنایی با اسفین ( شرکت حقوقدانان امور مالی اسلامی)سرمایه گذاری اسلامی _ آشنایی با اسفین ( شرکت حقوقدانان امور مالی اسلامی)

   سرمایه گذاری اسلامی و اصول حاکم بر آن  . سرمايه‌گذاری‌ از مهمترین‌ مباحث‌ اقتصادی‌ است که بدون‌ آن ، تولید و توسعه شکل نمی گیرد و ثروت‌ تحقق‌ نمی