Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-content/plugins/Ultimate_VC_Addons/admin/bsf-core/auto-update/admin-functions.php on line 11
مراحل درخواست و ثبت طلاق - دفتر وکالت علی محسن زاده - چگونگی گرفتن طلاق توسط خانم ها

مراحل درخواست و ثبت طلاق

طلاق_دفتر وکالت علی محسن زاده

 

چگونه طلاق بگیریم!!!

طلاق و نوشتن در مورد آن شاید در نگاه اول موضوعی بسیار نامناسب باشد اما با نگاهی ساده به مشکلات خانواده ها و آمار جدایی ها که هر روزه به میزان آنها افزوده می شود میتوان به راحتی فهمید این موضوع جزو موضوعات مهم جامعه به شمار می رود که به راحتی نمی توان از آن عبور کرد نیاز است بیش از این ها به آن رسیدگی شود.

همانطور که در مقاله قبلی خود  اشاره کردیم طلاق به معنای فسخ قانونی ازدواج و پایان زندگی دو زوج می باشد که بنا بر مشکلات متفاوت دیگر قادر به همراهی هم در ادامه زندگی نبوده و ترجیح زندگی خود را بر جدایی می بینند.


طلاق در قوانین جمهوری اسلامی و فقه اسلام

با توجه به قوانین کشور که براساس قوانین شرعی و اسلامی تدویین شده است حق طلاق با مرد است( مگر آنکه در هنگام عقد شروط دیگری قید شود ) و بر اساس آن مرد میتواند در صورت صلاح دید و با پرداخت حقوق مالی که بر عهده اوست و شرایطی که قبل از عقد قید شده است اقدام به جدایی از همسر خود کند (حتی در صورتی که زن با این جدایی مخالف باشد )

اما بر طبق همین قوانین زن برای گرفتن طلاق باید حتما اذن همسر خود را داشته باشد یا با ارائه مدارک محکم ،دادگاه را مجاب بر گرفتن طلاق وی از مرد کند.

از این رو گرفتن طلاق برای خانم ها دارای شرایطی سخت میباشد،به همین دلیل بیشتر پرونده های طلاقی که وکلا دریافت میکنند از سوی موکلان زن بوده که برای رسیدن به خواسته خود مشورت و داشتن وکیلی توانا را نیاز خود می بینند.

طلاق به دلیل مشکلات فراوان روحی و روانی که برای طرفین همچنین فرزندان آنها ایجاد میکند نیازمند این است که قبل از هر گونه اقدامی با فردی متخصص یا وکیل خانواده حرفه ای حتما مشورت شود تا از هر گونه اشتباه جبران ناپذیری جلوگیری شود.

مطمئنا دانستن تمامی موضوعاتی از قبیل نحوه ارائه دادخواست،نحوه گرفتن مهریه،نحوه گرفتن نفقه،گرفتن حضانت فرزندان،و….. برای هر کسی سخت است و هر گونه اقدام اشتباهی از طرف درخواست دهنده و ارائه دادخواست اشتباه میتواند برای فرد ایجاد مشکل کرده و فرد را برای گرفتن حقوق قانونی خود دچار مشکل کند.

برای خانم ها که در پی گرفتن طلاق از همسر خود هستند همواره توصیه میشود بدون مشورت با وکیلی مجرب اقدام به ارائه دادخواست نکنند و قبل از هر گونه عملی با وکیل متخصص آن مشورت کنند زیرا در بسیاری موارد قبل از ارائه دادخواست طلاق ارائه دادخواست دیگری برای اثبات دلایل جدایی لازم بوده و در صورت نادیده گرفتن این موضوعات حساس در دادگاه بازنده شده و دچار ضعف اعصاب،هزینه های غیر قابل برگشت و از دادن انرژی خود شوید.

علی محسن زاده وکیل پایه یک دادگستری، با داشتن سالها سابقه در امور پرونده های خانواده و طلاق میتواند به عنوان وکیل خانواده باسابقه درخشان به کمک شما آمده و در موفقیت پرونده شما ،شما را همراهی کند.


اولین اقدام برای گرفتن طلاق…

طلاق-دفتر وکالت علی محسن زاده

طلاق-دفتر وکالت علی محسن زاده

جدایی دارای انواع مختلفی میباشد که یکی از آنها توافقی است که زوجین با یکدیگر بر سر مسائل و موضوعات مختلف به توافق رسیده و بعد از آن اقدام به طی مراحل آن میکنند.

همانطور که گفته شد گرفتن طلاق برای مردها دارای شرایط آسانتری می باشد اما برای خانم ها این مراحل سخت تر و پیچیده تر میباشد.

خانم ها در صورتی که طلاقشان بصورت توافقی نبوده و دارای حق طلاق نیز نباشند در اولین اقدام پس از مشورت با وکیلی متخصص در این زمینه باید خود یا وکیلی که برای خود گرفته اید اقدام به ارائه دادخواست در شهر خود یا شهر محل سکونت همسر کنند.


12 شرط برای گرفتن طلاق توسط خانم ها

با رجوع به سند ازدواج میتوانید با مطالعه 12 شرط قید شده هنگام عقد در آن به این نتیجه برسید که با استناد بر کدام یک از این شروط میتوانید دادخواست خود را با مشورت وکیل خود تنظیم کرده و تسلیم دادگاه خانواده نمایید.

 • غیبت شوهر به میزان بیش از 4 سال 

بنابر قوانین کشور در صورتی که  فردی 4 سال مفقود الاثر باشد و هیچ گونه خبری از وی نباشد همسر وی میتواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق دهد.

در این مورد دادگاه با مطالعه ادله زن اقدام به چاپ آگهی از فرد مفقود الاثر در روزنامه های محلی و یکی از روزنامه های تهران کرده تا در صورت اطلاع فردی از شخص مفقود الاثر اقدام به مراجعه به دادگاه کرده و اطلاعاتی که از فرد دارند را به دادگاه گزارش دهند.

گفتنی است چاپ اطلاعیه ها بصورت 3 مرتبه متوالی و بصورت هر ماه یکی بوده و برای اقدام دادگاه برای ثبت طلاق زن باید از آخرین تاریخ آن یک سال گذشته باشد،که بنابر محاسبه میتوان فهمید که گرفتن  طلاق به این صورت 5 سال به طول می انجامد.

 • عدم پرداخت نفقه توسط مرد

در صورتی که فرد از دادن نفقه همسر خود خودداری کند یا در دادن آن ناتوان باشد( به مدت 6 ماه ) همسر وی میتواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق نماید.

در صورت اقدام زن برای گرفتن طلاق خود به دلیل عدم پرداخت نفقه از سوی مرد،دادگاه مرد را فرا خوانده و با محاسبه نفقه زن ،دستور به پرداخت نفقه را به وی اعلام میکند و در صورتی که مرد از حکم دادگاه تبعیت نکند دادگاه مرد را ملزم به طلاق دادن همسر خود میکند و در صورتی ک مرد از این امر همسر خود نیز امتناع ورزد دادگاه خود اقدام به گرفتن طلاق زن کرده و حکم طلاق وی را صادر میکند.

حال سوال پیش می آید که مرد در دادگاه ملزم به پرداخت نفقه گذشته میشود یا خیر؟

در جواب این سوال باید گفت در هنگام طلاق زن میتواند در دادگاه دادخواست پرداخت نفقه گذشته خود را ارائه دهد ولی بنابر رای رویه شعبه 34 دیوان عالی کشور فقط عدم پرداخت نفقه آینده که توسط دادگاه تعیین میشود مبنای طلاق است و عدم پرداخت نفقه گذشته را دربرنمیگیرد.

پس در صورتی که مرد از پرداخت نفقه گذشته خودداری کند ولی نفقه تعیین شده توسط دادگاه را به زن در زمان قید شده پرداخت کند دیگر دلیلی برای گرفتن طلاق برای زن وجود نداشته و زن نمیتواند اقدامی برای گرفتن طلاق خود کند. 

طلاق_دفتر وکالت علی محسن زاده

طلاق_دفتر وکالت علی محسن زاده

 • اثبات عسر و حرج

عسر و حرج به معنای به وجود آمدن شرایطی است که ادامه زندگی دشوار و غیر قابل تحمل باشد

در صورتی که در دادگاه مشخص شود که ادامه زندگی برای زن مشقت بار و غیر قابل تحمل باشد دادگاه میتواند به درخواست زن،مرد را مجبور به طلاق زن کند، و در صورت عدم قبول این امر توسط مرد قاضی دادگاه خود به عنوان نماینده ،اقدام به طلاق زن میکند.

مصادیق عسر و حرج

معتاد بودن زوج به هر گونه مواد مخدر یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به زندگی مشترک زوجین آسیب وارد کرده و باعث عدم رضایت همسر وی شده است . عدم ترک آن در مدت زمانی که توسط پزشک تعیین میگردد.

شرایطی که زن میتواند با ارائه مستندات در این رابطه اقدام به طلاق کند:

 • عدم ترک آن در مدت زمانی که توسط پزشک تعیین میگردد.

 • محکومیت قطعی مرد به 5 سال حبس قطعی یا بیشتر از آن

 • روی آوردن دوباره مرد به مصرف مواد و مشروبات الکلی پس از ترک

 • ضرب و شتم همسر و هرگونه رفتاری که قابل تحمل نباشد

 • ابتلای فرد به بیماری های صعب العلاج( بیماری های غیر قابل ) درمان که ادامه زندگی را مختل می سازد

 • در صورت اختیار همسر دیگری توسط مرد بدون اجازه همسر خود یا در صورت اختیار همسر دیگر با اجازه همسر اول،و در صورت رعایت نکردن عدالت بین همسران خود و اثبات آن در دادگاه

 • در صورت عدم بچه دار شدن مرد ( در صورتی که مرد عقیم باشد یا به دلیل داشتن بیماری دیگری بعد از 5 سال نتواند بچه دار شود) همسر وی میتواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق دهد.

 • ارتکاب مرد به جرم و محکومیت وی و انجام هر گونه مجازات اعمم از حد و تعزیر که به شخصیت و شئون همسر لطمه وارد میکند.اثبات اینکه آیا این جرم باعث از بین رفتن آبرو و حیثیت خانوادگی شده است با قاضی دادگاه می باشد.

 • عدم رعایت دستور دادگاه مبنی بر عدم اشتغال زوج به کاری که مغایر با نظر دادگاه و حیثیت خانوادگی است.

 • مشکلات رفتاری یا به اصطلاح سوء رفتار همسر به گونه ای که دیگر قابل تحمل نبوده و باعث مشقت همسر شده است.

در صورت تحقق و اثبات هر گونه از موارد 12 گانه زن میتواند با استفاده از وکالتی که ضمن عقد امضاء میگردد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی مراحل قانونی آن، اقدام به درخواست طلاق و همچنین درخواست پرداخت مهریه از همسر خود کند.

مدت زمان طی مراحل طلاق ؟؟

برای گرفتن طلاق باید 3 دادگاه طی شود، دادگاه بدوی ،دادگاه تجدید نظر استانی که مراحل طلاق در آن طی شده است،و دیوان عالی کشور. در صورت اعتراض هر یک از طرفین در این دادگاه ها این مدت زمان میتواند حدود یک سال به طول بیانجامد.

 

آیا اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد ، زن میتواند مهریه خود را نیز به صورت کامل از مرد دریافت کند؟

همانطور که قبلا گفتیم درخواست طلاق و جدایی برای زن دارای شرایطی خاصی می باشد و بحث عدم دریاف یا دریافت مهریه یا میزان دریافت مهریه و نحوه دریافت آن دارای مباحث زیادی می باشد که بهترین راه مشورت با وکیل خانواده مناسب می باشد اما در صورتی که زن بتواند با یکی از شرط های عسر و حرج از همسر خود طلاق بگیرد میتواند مهریه خود را از مرد بصورت کامل دریافت کند.

 

علی محسن زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107