Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-content/plugins/Ultimate_VC_Addons/admin/bsf-core/auto-update/admin-functions.php on line 11
نحوه اثبات خودزنی طرف مقابل و شکایت از آن - دفتر وکالت علی محسن زاده

نحوه اثبات خودزنی طرف مقابل و شکایت از آن

چگونگی اثبات خودزنی در دادگاه

 

چرا خودزنی ؟

.

امروزه خود زنی در سراسر کشور برای گرفتن دیه شیوع پیدا کرده است ؛ زیرا بر اساس قوانین ایران افرادی که به اشخاص دیگر خسارت جسمی می زنند، ملزم به پرداخت دیه هستند و افراد این راه را برای پر کردن شکم گرسنه خود انتخاب کرده اند؛ از طرفی نرخ دیه به صورت سالیانه تعیین می شود و علاوه بر اینکه میزان دیه برای قتل نفس مشخص می باشد، نرخی برای ضربه زدن به هر قسمتی از بدن نیز تعیین می شود، مجازات خود زنی برای گرفتن دیه نیز توسط دادستان و با توجه به شرایط موجود تعیین می شود؛ اما در خصوص خود زنی به خاطر دیه آن می توان این مورد را مثال زد که اکثرا در تصادفات رانندگی رخ می دهد ؛ بدین صورت که بعضی از افراد با مصدوم کردن خود از طریق انداختن خود جلوی وسایل نقلیه با شکایت از راننده درخواست دیه می کنند.

خود زنی و آسیب دیدگی ساختگی گاهی ممکن است افرادی در نزاع با یکدیگر دچار آسیب دیدگی شوند و بعضا ممکن است برخی از طرفین بخواهند بعد از نزاع با خودزنی آسیب دیدگی خود را افزایش داده یا آسیب دیدگی های قبلی خود را ناشی از نزاع اعلام کند؛ ما در این مقاله قصد داریم رویکرد قانون در خصوص این جرم را بررسی کنیم.

 

خودزنی های ساختگی

.

پرداخت دیه که برگرفته از احکام فقهی است، در مواردی باعث شده برخی افراد به فکر فریب پزشکی قانونی که میزان و نوع صدمات و ضرب خوردگی را مشخص می کند بیفتند. برخی افراد آنقدر در این زمینه پیش رفته اند که گاهی با ایجاد صدمات در بدن خود یا دیگران با ادعای آسیب دیدن در یک نزاع یا حادثه خاص به پزشکی قانونی می روند، غافل از اینکه مراکز پزشکی قانونی با اتخاذ روش های خاص و با بهره گیری از دانش کارشناسان و متخصصان ، ادعا و صدمات این افراد را مورد بررسی دقیق قرار می دهد و اعلام نظر پزشکی قانونی در این خصوص در مراجع قضایی مبنا قرار خواهد گرفت و این افراد شناسایی می شوند و به مقامات قضایی معرفی خواهند شد.

.

انواع متخلفین( کسانی که در نزاع های ساختگی به قصد تقلب به مراکز پزشکی قانونی مراجعه می کنند)

.

به چهار گروه تقسیم می شوند:

.

1_ کسانی هستند که صدمه در در بدن انها وجود ندارد و وانمود می کنند که صدمه دیده اند. این افراد مدارک بیمارستانی و درمانی جعل می کنند و خودشان را وصل به یک حادثه نشان می دهند. در افرادی که صدمه وجود ندارد و وانمود می کنند که صدمه دیده اند به مدارک انها اکتفا نمی شود و ضمن معاینه دقیق از مشاوران و متخصصان مورد اعتماد استفاده می شود.

.

2_ کسانی هستند که که صدمه در بدنشان وجود دارد اما مربوط به یک دوره و زمان دیگر و حادثه مورد ادعا نیست.

.

3_کسانی هستند که خودشان صدماتی برای خود ایجاد می کنند،یعنی یا خودزنی می کنند و یا اینکه افرادی دیگری روی انها با رضایت خودشان صدماتی برایشان ایجاد می کنند.این افراد نیز کسانی هستند که بیشترین مشکل را برای مراکز پزشکی قانونی ایجاد می کنند. این افراد یا خودشان صدمات را ایجاد می کنند و یا گاهی اوقات توسط افراد حرفه ای که صدمات شدید و خطرناکی مانند شکستکی استخوان و جراحات متعدد و شکستگی دندان ها و سایر موارد روی بدن فرد ایجاد می کنند. صدماتی که افراد در نزاع های خود ساختگی بر روی بدن خود یا دیگران ایجاد می کنند در پزشکی قانونی با شیوه های خاص تشخیص داده شده و سپس عاملان ان به مراجع قضایی اعلام می شود موارد ساختگی که قصد سوء استفاده دارند در نزاع بیشتر است، این نوع موارد ساختگی در تصادفات رانندگی هم در حال افزایش است.

.

4_ کسانی هستند که گواهی پزشکی قانونی را جعل می کنند و به مراجع قانونی ارائه می دهند که به مدارک اکتفا نمی شود، معاینه دقیق می شوند. به دلیل داشتن سیستم CMS  با قوه قضاییه ( سیستم الکترونیکی واحد قوه قضایی) علاوه بر گواهی کاغذی به صورت دیجیتالی نیز ارسال می شود. حال چرا بدین صورت عمل می شود؟ مگر همان گواهی کفایت نمی کند؟ پاسخ روشن است؛ با ارسال نسخه الکترونیکی گواهی پزشکی قانونی می توان از جعل آن جلوگیری کرد.

 

تصادفات ساختگی قابل تشخیص است

.

خودزنی انگیزه های متفاوتی دارد و در پاره ای موارد ممکن است اختلال شخصیت فرد یا مصرف مواد مخدر دلیل آن باشد. از سوی دیگر خودزنی برای گرفتن نیز دیده شده است. در قانون مجازات اسلامی عنوان مجرمانه تحت بزه خودزنی وجود ندارد. همانطور که خودکشی جرم نیست، خودزنی هم جرم نیست. اما استثنایی در ماده 51 قانون نیروهای مسلح وجود دارد بر این مبنا که اگر فردی به انگیزه های مختلف به خود صدمه بزند تا امتیازی کسب کند، مجازاتی برای او در نظر گرفته می شود. برای مثال فرد ممکن است با ضربه زدن به خود قصد گرفتن معافیت یا دیه را داشته باشد. اما به طور کلی در قانون مجازات اسلامی چنین عنوان مجرمانه ای وجود ندارد. اگر در دعوا یا تصادفی فردی خودزنی کرده و خود را محق جلوه دهد، پزشکی قانونی متوجه خواهد شد و تشخیص آن سخت نیست. اما گاهی ممکن است بنا به دلایلی  پزشکی قانونی نیز دچار اشتباه شده و حق کسی زایل شود پس بهتر است در صورت گرفتار شدن در چنین مواردی سریعا به وکیلی مجرب و متخصص مراجعه کنید تا شما را در احقاق حقتان یاری دهد.

همچنین برخی از افراد خود را جلوی ماشین پرت میکنند تا از راننده دیه بگیرند. افرادی که تحت این انگیزه این کار را انجام می دهند متخلفند اما ما در این زمینه خلاء قانونی داریم که باید قانون بیشتر به این مبحث بپردازد تا از این طریق سود جویان نتوانند با دور زدن قوانین به انجام خلاف مبادرت بورزند.

.

راه های تشخیص خودزنی

.

نحوه اثبات خودزنی

نحوه اثبات خودزنی

.

امکانات و سطح کارشناسی پزشکی قانونی در تشخیص آسیب دیدگی های جعلی و غیر مرتبط در سال های اخیر افزایش داشته است. با توجه به اینکه اطلاعات افرادی که به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه می کنند ثبت می شود بنابراین از طریق این اطلاعات نیز می توان متوجه شد که به عنوان مثال فردی در طول یک سال چند بار با ادعای نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده است. زمانی که یک مصدوم با ادعای نزاع به پزشکی قانونی مراجعه می کند مورد معاینه قرار می گیرد و چنانچه نتیجه گیری شود که صدمات ناشی از حادثه ی مورد ادعا نیست، در گزارشی که به مقام قضایی اعلام می شود که مثلا فلان آسیب دیدگی با ادعا یا زمان آن تطابق ندارد و در نهایت این قاضی است که حکم را صادر می کند.

زمانی که یک فرد برای میزان صدمات جسمی به پزشکی قانونی مراجعه می کند آسیب های وی بررسی شده و با قانون مجازات اسلامی تطبیق داده می شود سپس بررسی می شود که عامل ایجاد این ضایعه به په دلیل بوده و آیا حدوث آن می تواند با حادثه مورد ادعا نظیر تصادف یا نزاع و….تطابق داشته باشد یا خیر؛ به عنوان مثال آسیب ناشی از اصابت مستقیم قطعات خودرو یا پرتاب فرد و کشیدگی روی زمین تفاوت هایی دارد. در گام بعدی زمان حدوث ضایعه مشخص می شود و پزشکی قانونی اعلام می کند که این اسیب دیدگی مثلا مربوط به یک یا دور قبل یا چه محدوده زمانی است.

با توجه به نحوه مراقبت ، شرایط بدنی و نحوه درمان فرد آسیب دیده نمیتوان ساعت دقیق اسیب دیدگی را مشخص کرد اما حدود زمان ان قابل تشخیص بوده و علاوه بر آن معبار هایی وجود دارد که میتوان تشخیص دادکه ایا ان اسیب در پی نزاع با ان ضربه ایجاد شده یا علتش چیز دیگری بوده است. اگر صدمات فرد دارای دیه مقدر باشد تطابق با قانون دیات در گواهی ها درج و در غیر این صورت ارش صدمات تعیین و اعلام می شود. چنانچه فرد دچار نقص عضو شود، میزان آن مشخص و ارش آن نیز تعیین می شود.

بنابراین ادعای افراد در مورد آسیب دیدگی ناشی از تصادف یا نزاع در پزشکی قانونی بررسی و کارشناسی شده و اگر ادعای کذبی باشد به مقام قضایی اعلام و این افراد به دلیل جعل حتی ممکن است محاکمه نیز بشوند. نظر به اینکه موارد جعل و تقلب طی بررسی های کارشناسی کشف می شود و دست سودجویان رو خواهد شد؛ به این افراد توصیه می شود از این گونه اقدامات خلاف قانون که سبب صدمات جسمی و عواقب قانونی برای آنان خواهد شد خودداری کنند.

 

مهلت و نحوه ی اعتراض به رای پزشکی قانونی

.

تا یک هفته پس از ابلاغ رای کمیسیون پزشکی، طرفین حق اعتراض به این رای را دارند. معترض موظف می باشد نسبت به پرداخت هزینه کمیسیون پزشکی اقدام نماید که بر اساس تعرفه مشخص شده از سوی پزشکی قانونی است.اما در صورت محکومیت پزشک مقصر امکان مطالبه خسارات و ضرر و زیان های وارده از جمله هزینه های پرداختی بابت کمیسیون های پزشکی قابل مطالبه است.

هنگامی که از وکیل کمک میگیرید بهتر است به این موضوع توجه لازمه را داشته باشید که وکیل مورد نظر در موضوعی که شما برای آن بدان مراجعه کردید تخصص و کارایی داشته باشد زیرا همه ی وکلا ، موسسات و دیگر اشخاصی که برای انجام امور حقوقی کمک ارائه می کنند لزوما متخصص نیستند.

تصور اغلب مردم از کار وکلا این است که تا زمانی که کسی جرمی مرتکب نشده یا راه اشتباهی را نرفته به وکیل نیازی ندارد. اما در این جهان مدرن نیاز ما به وکیل یک امر اجتناب ناپذیر است زیرا وقتی قبل از انجام هرکاری اعم از عقد قرارداد، تقسیم اموال و…. با یک وکیل مجرب مشورت می کنیم دیگر نگران پیامد های ناگوار آن نیستیم.

گاهی رای ای که پزشکی قانونی می دهد ممکن است با چیزی که مد نظر داشتیم در تضاد باشد و باید بدان اعتراض کرد؛ اعتراض به گواهی پزشکی قانونی یکی از مراحل رسیدگی و دعاوی پزشکی در زمینه جرایم پزشکی می باشد. برای تنظیم لایحه اعتراض به گواهی پزشکی قانونی حتما باید با یک وکیل متخصص مشورت کرد و از دانش و تجربیات ارزنده ایشان بهرمند شد چراکه وکیل با اگاهی از نص قوانین و آیین نامه های مربوطه میتواند کمک شایانی به حل مشکل شما کند.

علی محسن زاده وکیل پایه یک دادگستری با بیش از 10 سال تجربه موفق در زمینه های مختلف حقوقی ، کیفری، ثبتی، خانواده، ملکی و…در سراسر کشور و با قبول تخصصی وکالت در پرونده های پزشکی تهران و دیگر کلان شهر ها  با سنجیدن تمامی جوانب  و تسلط بر تمامی مفاد مربوطه  اماده ارائه خدمات فوق می باشد.

جهت مشاوره و کمک از وکیل می توانید با شماره تماس 09122571986 در ارتباط باشید .

 

علی محسن زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107