Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-content/plugins/Ultimate_VC_Addons/admin/bsf-core/auto-update/admin-functions.php on line 11
14 نکته ایی که قبل از انتخاب وکیل دادگستری خوب باید به آن توجه کرد

14 نکته ایی که قبل از انتخاب وکیل دادگستری خوب باید به آن توجه کرد

نکات مهم انتخاب وکیل خوب دادگستری

 

چگونه یک وکیل دادگستری خوب پیدا کنیم ؟

.

امروزه با وضعیت اقتصادی و اجتماعی نابسامان ممکن است مشکلاتی بوجود آید که جز از طریق مراجع قضایی راه حلی نتوان در خصوص آن پیدا نمود . برای طرح دعوا در مراجع قضایی اگر بدون اطلاعات حقوقی وارد این مراجع شویم قطعا منجر به تضییع حقوقمان می شود حتی اگر حق با ما باشد لذا پیشنهاد می گردد قبل از هر تصمیمی ابتدا از مشاوره یک وکیل خوب و دانا استفاده نمایید و اگر نیاز به طرح دعوی بود نیز حتما از یک وکیل خبره و خوب استفاده نمایید .

البته که انتخاب یک وکیل بسیار سهل و آسان است و به راحتی می توان با قدم زدن در خیابان در کمترین زمان به دفتر وکالتی رفته و وکیلی برای امور حقوقی مان انتخاب نماییم اما نکته ای که وجود دارد هر وکیلی نمی تواند ما را به مقصودمان برساند ؛ چرا که وکلا بسیارند اما وکلای خوب و خبره که در کارشان موفق باشند تعدادشان بسیار اندک است و ما برای اینکه بتوانیم از تضییع حق خود جلوگیری کنیم و در محاکم دادگستری به حق خود برسیم باید از وکلای خوب و خبره استفاده نماییم برای همین منظور پیشنهاد می شود معیار های زیر در انتخاب وکیل مورد توجهات باشد .

 

یک وکیل دادگستری خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

.

مهارت های ارتباطی خوب

.

وکلا باید مهارت های ارتباطی عالی ، چه شفاهی و چه کتبی را داشته باشند. بحث و گفتگو با اقناع بیشتر در برابر قاضی محترم در دادگاه حقوقی ، صحبت با تسلط کامل بر امور و موضوعات حقوقی مهارتی است که می توان در طول زمان یادگیری و در انتهای فارغ التحصیلی یاد گرفت و در عین حال مشغول فعالیتهای فوق برنامه شد. مانند ، فعالیت های پژوهشی فوق برنامه ، اجرای سمینار ها و مسابقات حقوقی در دانشگاه ها و برگزاری مسابقات مختلف مانند مسابقات موت کورت یا همان دادگاه مجازی و یا مسابقات لایحه نویسی یا گزارش نویسی از پرونده ها و … .

این فعالیت ها می تواند مهارت های ارتباطی کتبی و شفاهی وکیل را تقویت نماید و از طرفی وکیل می تواند با استفاده از این مهارت ها از طریق لایحه نویسی خوب یا فن بیان قوی در دادگاه بر ذهن قاضی تاثیر بگذارد .

.

داوری

.

وکیل خوب بایستی با تسلط کافی بر قوانین بتواند در قرارداد های خصوصی به عنوان داور مرضی الطرفین اجرای نقش نماید . داوری همانطور که در مقاله قبل بصورت کامل توضیح دادیم ( نکات داوری تجاری بین المللی 2021 )  مهارتی است که متاسفانه بسیاری از وکلای ایران در حال حاضر نقاط ضعف بسیار زیاد و مشهودی در بحث داوری دارند و عموما مدرک داوری ندارند و از ابتداییات مسائل داوری آگاه نیستند . لذا برای انتخاب وکیل خوب ما باید وکیلی را انتخاب نماییم که در امور داوری نیز مسلط باشد زیرا که گاها ممکن است با استفاده از یک وکیل خوب و داوری بین دو شخص دعوای طرفین منجر به صلح و سازش شود و اصلا نیازی به طرح دعوی در مراجع قضایی نباشد چرا که طرح دعوا در مراجع قضایی چند مضرت دارد از جمله زمان بر بودن ، هزینه بر بودن و … فلذا پیشنهاد می شود طرح دعوا در مراجع قضایی آخرین مرحله باشد .

 

مهارت های تحلیلی

.

درگیر بودن وکیل به عنوان بخشی از صنعت حقوقی مستلزم این است که دارای ویژگی های متمایزی از مهارت های تحلیلی باشد به گونه ای که گویا اطلاعات دریافتی را به صورت نیمه یا غلط متبلور می کند . یک وکیل باید بتواند با استفاده از روش حیاتی تحلیل ، وقایع را تجزیه و تحلیل کند . قوانین ایران در بسیار از موارد اجمال ، ابهام و یا سکوت دارد لذا یک وکیل خوب باید بتواند در بسیاری از این موارد با استفاده از قوه تجزیه و تحلیل خود مقصود خود از قانون را در ذهن قاضی حک کند و بتواند در پرونده با قوه استدلال رای پیروزی را بگیرد .

.

مهارتهای تحقیق

.

مهارت مهم دیگری که برای داشتن یک وکیل خوب لازم است ، توانایی تحقیق با سرعت بالاست ، همچنین برای آماده بودن ، تحقیق و رویکرد نسبت به همان مورد باید معتبر و کارآمد باشد ، یک وکیل خوب همیشه باید اطلاعات به روز و منعطف داشته باشد چرا که حقوق علمی متغیر است و روز به روز با چالش های جدیدی دست و پنجه نرم می کند . یک وکیل خوب بایستی قبل از جلسه دادگاه در خصوص دفاعیه خود اطلاعات کامل کسب نماید و این اطلعات بایستی از منابع معتبر حقوقی باشد .

.

استقامت

.

یک وکیل خوب بایستی در کار خود پشتکار داشته باشد به عنوان مثال در هر جلسه دادگاه یا در هر دفاعیه و لایحه تمام تلاش و همت خود را بکار گیرد تا بتواند به خوبی از موکل خود دفاع نماید یا از طرفی دیگر یک وکیل خوب باید با همان قدرت و اشتیاقی که پرونده را شروع می کند با همان قدرت ادامه دهد و هرگز از کار خود خسته نشود زیرا عدم پشتکار و خستگی باعث می شود وکیل در مراحل بعدی دادرسی آن همت اولیه را نداشته باشد و منجر به شکست در آن پرونده شود . من می خواهم اعتراف کنم که پشتکار ماهیت و نگرشی است که توانایی مقابله و انجام فعالیتها و وظایفی را که به طور مولد و سازنده با حوادث متعدد و متنوع کامل محصور می شود ، توسعه می دهد.

 

خلاقیت

.

تعداد کمی از حقوقدانان و وکلای دادگستری نه تنها پشتکار دارند بلکه نیز دارای صفات خلاقیت هستند. برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن ، همیشه گام برداشتن در مسیرهای پیشین یا بدیهیات نیست ، فرد باید خلاق باشد و توانایی تفکر خارج از چارچوب را داشته باشد .

.

توانایی تفکر منطقی

.

وکیل دادگستری خوب برای نتیجه گیری در کار خود باید کاملاً منطقی باشد و از احساسات خشم و نفرت و لجبازی و … به دور باشد .

حتی اگر وکیل طرف مقابل مخالف شما باشد ، نباید به آن توجه داشت و نباید آن را دشمن موكل یا خود قلمداد كرد .

یک مقدار مناسب از روابط خوب باید با وکیل مقابل شکل بگیرد ، اما این روابط نباید منافع موکل را تحت تأثیر قرار دهد یا نادیده بگیرد .

.

مهارتهای سخنرانی عمومی

.

خوش صحبتی بیانگر مهارت مهمی است که یک وکیل یا مدافع عالی دارد . یک عنصر مهم مانند سخنرانی خوب در جمع و خطاب به یک دادگاه بسیار در پرونده می تواند سرنوشت ساز باشد  ، یک وکیل باید بی عیب و نقص و باشکوه باشد.

سخنرانی عمومی مهارتی است که می تواند با تأیید این واقعیت که فرد می خواهد به درستی و واقعاً بخواهد بر این مهارت خود کار کند ، توسعه یابد لذا پیشنهاد می شود هنگام انتخاب وکیل برای امور حقوقی خود وکیلی انتخاب نمایید که قدرت صحبت و فن بیان بالایی داشته باشد .

.

مهارت های نوشتن

.

مهارت های نوشتاری عالی در ایجاد موقعیت خوب برای موکل و پرونده کمک می کند ، تلفیق مهارت های گفتاری و نوشتاری شکست ناپذیر است . برای تبدیل شدن به یک وکیل مدافع عالی ، مهارت های نوشتاری فوق العاده ای لازم است که هنگام تهیه استدلال های پرونده ، خلاصه ها و سایر اسناد قانونی مفید می باشد .

به عنوان مثال اگر وکیلی مهارت نوشتاری خوبی نداشته باشد حتی اگر از علم بالایی هم برخوردار باشد. نمی تواند ذهنیت و استدلالات و اطلاعات خود را روی کاغذ به خوبی پیاده کند و به دادگاه ارائه نماید

 

مهارت های رهبری

.

هیچ فردی که فاقد کیفیت رهبری باشد به خودی خود نمی تواند وکیلی عالی شود. یک وکیل باید دارای مهارت های مدیریتی (مدیریت افرادی که فرد در آن کار می کند به گونه ای صلح آمیز و پاسخگو باشد) و مهارت های رهبری داشته باشد به گونه ای که بتواند تمام اتفاقات را به خوبی مدیریت کرده و نگذارد این اتفاقات آسیبی بر پیکره خود وکیل ایجاد نماید  ، بنابراین مهارت های رهبری برای موفقیت یک وکیل لازم است .

.

مهارت های شنیداری

.

یک وکیل دادگستری خوب یا مدافع عالی ، باید از کیفیت و مهارت لازم برای گوش دادن برخوردار باشد ، همیشه خوب شنیدن باعث خوب نوشتن یا خوب گفتن می شود به عنوان مثال در جلسه مشاوره وکیل بایستی کاملا به صحبت های شخصی که متقاضی مشاوره می باشد گوش نماید تا بتواند بهترین راهکار را به او ارائه دهد و یا در دادگاه وکیل می تواند با مهارت شنیداری و خوب گوش دادن خود نکات بسیار زیادی از صحبت های طرف مقابل و یا وکیلشان درک کند که این نکات می تواند راه وکیل را در پیروزی پرونده هموار سازد .

.

مهارت های تصمیم گیری

.

بر اساس درک واقعیت و به صورت منطقی ، یک وکیل می تواند بر اساس اطلاعاتی که به وی می رسد  و تجربه (های) گذشته وی به خوبی نتیجه گیری کند .

مهارت های تصمیم گیری در واقع توانایی  بهترین تصمیم گیری در شرایط و حوادث پس از تجزیه و تحلیل آنها است وکیل خوب می تواند با تصمیمات سنجیده و خوب جایگاه موکل خود را ارتقا دهد .

.

مهارت درک

.

درک جزئیات مباحث حقوقی ، هنگام مطالعه قانون ، بسیار کارساز است تا اطلاعات جمع آوری شده را به صورت جامع سازماندهی شود ، وکیل خوب باید تمام جزئییات قانون را درک کند تا در جایگاه مناسب آنها را به کار گیری کند .

.

استحکام

.

استواری ، یک ویژگی بسیار مهم و حیاتی است ، گویی که ثبات و قاعده مند بودن را در یک وکیل یا مدافع خوب برای پیگیری یک پرونده آزمایش می کند. این توانایی و مهارتی است که این حرفه از یک وکیل خواسته تا در دادگاه دادگستری در برابر قاضیان محترم ثابت قدم بوده و نسبت به موکل و پرونده او وفادار بماند.

 

علی محسن زاده

‫2 نظر

 • […] دیوان بین المللی دادگستری نیز با شناسایی اصول و ارزش های بنیادین در جامعه بین المللی دسته ای از تعهدات عام الشمول را مقرر نموده که هر دولتی در قبال جامعه بین المللی در کل بر عهده دارد . دیوان برای نخستین بار در قضیه بارسلونا تراکشن (1970) به مفهوم تعهدات عام الشمول اشاره کرد و اظهار داشت که با توجه به اهمیت حقوق ذی ربط تمامی دولت ها در حمایت از آن ها منفعتی حقوقی دارند و اینها تعهداتی عام الشمول هستند . […]

 • بیتا حقوقی گفت:

  متاسفانه در مراجع قضایی ایران علاوه بر موارد فوق یکسری موارد دیگر نیز نیاز است اما از نظر حقوقی صرف کاملا صحیح و خوب بود

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

  Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

  Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/alimohse/domains/alimohsenzadeh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107